Odra jest groźna dla zdrowia i życia dzieci, ale atakuje również dorosłych. Powikłania po niej mogą pojawić się nawet po wielu latach. Epidemiolodzy ostrzegają i namawiają do szczepienia, a tymczasem wielu rodziców nie chce zabezpieczyć swoich pociech przeciwko temu strasznemu wirusowi.
Lekarze biją na alarm
Główny Inspektorat Sanitarny w Warszawie jest w trwodze, bo właśnie w okolicach Warszawy wykryto ostatnio najwięcej przypadków odry. Epidemiolodzy nie mają wątpliwości, że to efekt spadku szczepień wśród dzieci.
– Otrzymaliśmy telefon z sanepidu, informujący o znacznym wzroście zachorowań na odrę w okolicach Warszawy – powiedziała dyrektor Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie. – Mamy dwie grupy rodziców, większość to ci, którzy uznają zasadność każdego szczepienia i pilnują kalendarza szczepień ochronnych. Jest jednak pewna grupa rodziców, która nie wierzy naukowcom, ale dziwnym treściom poruszanym w internecie i podejmuje ryzykowne decyzje.
Odra atakuje głównie dzieci
Sanepid apeluje do rodziców o kontrolowanie kalendarza szczepień.
– Mamy prawie czterokrotny wzrost zachorowań, w całym 2023 r. zanotowaliśmy jedynie 36 przypadków – mówi Szymon Cienki, rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego. –Tymczasem tylko od stycznia do marca tego roku potwierdzonych przypadków jest już 40, a w całym roku 2022 było ich zaledwie 27 – dodaje rzecznik GIS.
Zachorowalność na odrę wzrasta w całej Europie
– Ta sytuacja w Polsce jest pewnym wynikiem zwiększonej aktywności tego wirusa w różnych regionach – powiedział dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych.
Najbardziej zagrożone są najmłodsze dzieci, poniżej roku. Ekspert ostrzega przed poważnymi powikłaniami. To np.: ciężkie zapalenie płuc, zapalenie mózgu, czy przewlekłe podostre zapalenie mózgu, które po kilkunastu latach prowadzi do śmierci. Tymczasem dwie dawki szczepionki skutecznie chronią przed odrą. Pierwszą dawkę powinno się przyjąć w 13-14 miesiącu życia, drugą w szóstym roku życia.
Odrę na początku można pomylić z grypą. Jest kaszel, katar, zapalenie spojówek z łzawieniem oraz nawet ponad 40-stopniowa gorączka. Następnie pojawia się wysypka. Jest ona plamisto-grudkowa i zaczyna się na linii włosów oraz za uszami i rozprzestrzenia się w dół tułowia.
Objawy odry:
- Wysoka gorączka, która rozpoczyna się około 8-13 dni od zakażenia i trwa od 1 do 7 dni,
- Katar i kaszel,
- Zapalenie spojówek ze światłowstrętem,
- Małe plamki po wewnętrznej stronie policzków oraz na języku,
- Po kilku dniach, na twarzy i karku pojawia się plamisto-grudkowa wysypka,
- Przez kolejne 3 dni, wysypka rozprzestrzenia się z głowy na tułów, a następnie na ręce i nogi,
- Wysypka utrzymuje się przez 3 do 7 dni, potem ustępuje, pozostawiając brunatne przebarwienia i delikatne złuszczanie naskórka.
Choroba zazwyczaj trwa około 10 dni.
Możliwe powikłania
Około 30% zachorowań na odrę przebiega z powikłaniami, szczególnie wśród dzieci do 5 lat i dorosłych powyżej 20 lat. Powikłania mogą być nawet przyczyną zgonów. Najcięższe z nich to ślepota, zapalenie mózgu, zapalenie mięśnia sercowego, ostra biegunka prowadząca do odwodnienia, zapalenie uszu i ostre zapalenie układu oddechowego, w tym zapalenie płuc. Jest ono najczęstszą przyczyną śmierci w wyniku zakażenia wirusem odry. Szczególnie niebezpieczne jest podostre stwardniające zapalenie mózgu, które może rozwinąć się po 7-10 latach od przechorowania odry. Powoduje ono śmierć w ciągu roku czy dwóch. Tutaj medycyna jest bezsilna.
Napisz komentarz
Komentarze