Czym jest Krztusiec?
Krztusiec bywa także nazywany kokluszem. To choroba zakaźna, którą wywołują bakterie Bordetella pertussis. Jest to bakteryjne zakażenie układu oddechowego, którego głównym objawem są napady suchego i duszącego kaszlu. Jest on powszechnie określany jako czarny kaszel lub kaszel 100-dniowy, co podkreśla jak uporczywe i wyniszczające jest zakażenie bakterią krztuśca. Krztusiec szczególnie intensywnie rozwija się u niemowląt, dzieci i osób starszych, dla dorosłych nie jest tak niebezpieczny. Po chorobie mogą wystąpić ciężkie powikłania, m.in. bakteryjne zapalenie płuc. Krztusiec przenosi się drogą kropelkową – wraz z kropelkami powstającymi, gdy chora osoba kaszle.
Wzrost zachorowań na krztusiec w Śląskiem!
Za miedzą, w Czechach, na krztusiec zachorowało już w tym roku ponad 8 tysięcy ludzi! W jednym z pierwszych tygodni kwietnia, tych przypadków było blisko 1,5 tysiąca! To rekordowy wzrost przypadków tej groźnej choroby, nienotowany u naszego południowego sąsiada od 1959 roku. Zmarły tam trzy osoby, w tym niemowlę. Przypadki śmiertelne zanotowano też w Bułgarii!
Jak wygląda sytuacja w Śląskiem? W ubiegłym roku na krztusiec zachorowało u nas 67 osób. Obecnie, od 1 stycznia do 15 kwietnia 2024 r. – to już 79 przypadków! Należy liczyć się z tym, że epidemia może się rozszerzyć na inne regiony kraju.
Skąd ten wzrost zachorowań?
Zdaniem Europejskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (ECDC), aktualne zwiększenie liczby zachorowań prawdopodobnie jest związane ze zmniejszeniem stanu zaszczepienia przeciw krztuścowi w niektórych grupach populacji oraz ze zmniejszoną zapadalnością na krztusiec w okresie pandemii COVID-19.
Szczepienia na krztusiec są obowiązkowe u dzieci oraz młodzieży do 14 roku życia. Szczepionka zapewnia odporność na około 10 lat – po tym okresie należy wykonać szczepienie przypominające. Szczególnie powinni o tym pamiętać seniorzy oraz kobiety w ciąży.
Jakie są objawy?
Nasilenie objawów krztuśca jest zależne od stanu uodpornienia danej osoby i jej wieku. Typowe objawy kokluszu występują zazwyczaj u nieszczepionych niemowląt i małych dzieci. Osoby zaszczepione przeciw krztuścowi pełnym schematem w dzieciństwie chorują rzadziej i mają łagodne objawy.
Najważniejszym objawem krztuśca jest bardzo silny, napadowy, przewlekły kaszel, któremu zwykle towarzyszy duszność i świst wdechowy, określany jako „pianie”, lub wymioty pod koniec napadu kaszlu.
Jak sprawdzić, czy jest się chorym?
Aby rozpoznać krztusiec, należy wykonać badanie PCR. Wynik powinien być dostępy po maksymalnie trzech dniach. W przypadku podejrzenia choroby u dziecka, niezwłocznie należy udać się do lekarza.
Napisz komentarz
Komentarze