sobota, 23 listopada 2024 16:16
WAŻNE!
Reklama dotacje rpo

mObywatel może ci się przydać w najbliższych dniach

Podczas majówkowych wyjazdów aplikacja mObywatel może okazać się całkiem przydatna. Przypomniało o tym Ministerstwo Cyfryzacji, wyszczególniając, których rozwiązań ze wspomnianego narzędzia warto użyć. W niektórych sytuacjach mając na telefonie zainstalowanego mObywatela nie będziemy musieli mieć przy sobie plastikowych dokumentów.
  • Źródło: www.gov.pl/web/cyfryzacja, android.com.pl
mObywatel może ci się przydać w najbliższych dniach

Źródło: android.com.pl, www.lasprovincias.es

Aplikacja mObywatel i funkcje przydatne podczas majówki

Podstawowym elementem mObywatela, który przyda się podczas majówki i nie tylko, jest mDowód. To cyfrowy dokument zawierający odzwierciedlenie danych z plastikowego dowodu osobistego. Niemal wszędzie można go używać na równi z tradycyjnym dokumentem. Pokazując mDowód powinniśmy móc m.in. zameldować się w hotelu.

Jeśli posiadamy legitymację szkolną lub studencką albo Kartę Dużej Rodziny, w niektórych miejscach otrzymamy zniżkę. Chodzi np. o pływalnie oraz wypożyczalnie sprzętu sportowego. Nie musimy jednak mieć przy sobie tradycyjnych dokumentów, wystarczą ich odpowiedniki w mObywatelu.

Osobom planującym podróż w majówkę mogą przydać się następujące funkcje mObywatela:

  • Punkty karne – sprawdzanie liczby punktów karnych;
  • Bezpieczny autobus – sprawdzanie podstawowych informacji na temat autobusu po podaniu jego numeru rejestracyjnego;
  • Polak za granicą – ważne informacje dla Polaków przebywających w innym kraju;
  • Jakość powietrza – sprawdzanie jakości powietrza w konkretnej lokalizacji;
  • Małopolska Karta Aglomeracyjna – pozwala okazywać do kontroli bilety na różne środki transportu oraz parkingi w Małopolsce.

Jeśli zdarzy nam się zachorować podczas wyjazdu, dobrze skorzystać z modułu eRecepta w mObywatelu. Nie jest on niezbędny do wybrania leków z apteki, ponieważ odpowiednie dane recepty możemy dostać także SMS-em lub na skrzynkę e-mail. Korzystanie z eRecepty w mObywatelu jest jednak szybsze (farmaceuta po prostu skanuje kod QR wyświetlany na ekranie telefonu) i pozwala zachować prywatność (nie musimy dyktować swojego numeru PESEL w aptece).

Aplikacja mObywatel działa na smartfonach z Androidem, urządzeniach z systemem z zielonym robotem, a także na iPhone’ach. Z programu nie skorzystają natomiast posiadacze klasycznych telefonów z klawiaturą.

 

Aplikacja mObywatel a bezpieczeństwo

Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że w przypadku mObywatela wykorzystuje szyfrowanie danych, certyfikaty bezpieczeństwa, biometrię i dwuetapową weryfikację tożsamości.

Resort zapowiedział także, że wkrótce w rządowej aplikacji pojawią się kolejne dokumenty i usługi.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
test