sobota, 23 listopada 2024 09:55
WAŻNE!
Reklama dotacje rpo

Rośnie liczba osób z „cichą depresją” – nie można tego lekceważyć

  • Źródło: www.gazeta.pl
Rośnie liczba osób z „cichą depresją” – nie można tego lekceważyć

Źródło: backtolifechiropracticky.com

Coraz więcej osób boryka się też z tzw. „cichą depresją” i nawet nie jest tego świadoma. Milczące cierpienie i robienie „dobrej miny do złej gry” to dla nich codzienność i rutyna. „Cicha depresja”, często jest też nazywana „uśmiechniętą depresją”, ponieważ na pierwszy rzut oka dotknięte nią osoby mogą zachowywać się normalnie, wyglądać pogodnie i nie widać u nich niepokojących zmian. „Cichą depresję” trudno rozpoznać i często nie dostrzegają jej nawet bliscy osób dotkniętych tym schorzeniem. Jak wygląda „uśmiechnięta depresja”? Poniżej wymieniamy kilka oznak, które mogą pomóc w jej rozpoznaniu. 

 

 Depresja „uśmiechnięta” jest trudna do zdiagnozowania

Większość chorujących nie zdaje sobie sprawy z tego, że zmaga się z zaburzeniami psychicznymi. Brak świadomości skutecznie uniemożliwia postawienie prawidłowej diagnozy i rozpoczęcie leczenia. Osoby z „uśmiechniętą” depresją nie są w stanie nazwać swoich uczuć, dlatego na co dzień zakładają maskę i ukrywają swoje problemy. Rozpoznanie choroby jest zadaniem trudnym, ale możliwym  zwłaszcza kiedy potrafi się rozpoznać charakterystyczne zachowania przejawiane przez chorego.

 

Zachowania, które mogą świadczyć o „cichej depresji”

Nieumiejętność wyrażenia własnych emocji często prowadzi do tego, że osoba zmagająca się z depresją rezygnuje z życia społecznego, wycofuje się z relacji i oddala od najbliższych. Chorujący unikają przebywania w miejscach, gdzie zbierają się duże skupiska ludzi. W przypadku dzieci i młodzieży może dochodzić do regularnych wagarów, osoby pracujące natomiast będą unikały przychodzenia do pracy.

Cicha depresja objawia się również porzuceniem swoich pasji i dotychczasowych zainteresowań. Osoby cierpiące na nią nie czerpią już z nich radości czy satysfakcji, dlatego stopniowo zaczynają zatracać swoją osobowość. Symptomy choroby mogą być jednak nie tylko psychiczne i emocjonalne, ale i fizyczne. Nagły spadek lub wzrost masy ciała, związany z zapominaniem o posiłkach lub napadowym objadaniem się to kolejne objawy, których nie należy ignorować. W tym czasie bardzo łatwo jest też popaść w nałogi.

Z cichą depresją związane są także: zaburzenia snu, pracoholizm, zmęczenie, brak energii i niemożność wykonania codziennych, prozaicznych czynności, takich jak wstanie z łóżka czy przygotowanie  posiłku. Jeśli ktoś z twojego otoczenia zaczął wykazywać podobne zachowania, nie lekceważ tego. Zareaguj i podaj pomocną dłoń. Najbardziej skuteczna okaże się wizyta u lekarza specjalisty, który postawi prawidłową diagnozę i zaleci odpowiedni sposób leczenia

 

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli potrzebujesz rozmowy z psychologiem, możesz zwrócić się do Całodobowego Centrum Wsparcia pod numerem 800 70 2222. Pod telefonem, mailem i czatem dyżurują psycholodzy Fundacji ITAKA udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie. Z Centrum skontaktować mogą się także bliscy osób, które wymagają pomocy. Specjaliści doradzą, co zrobić, żeby skłonić naszego bliskiego do kontaktu ze specjalistą.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
test