poniedziałek, 25 listopada 2024 06:39
WAŻNE!
Reklama

Dlaczego warto pamiętać o opłatkach?

Oblatum, znane głównie jako opłatki wigilijne, najmocniej zakorzenione są w krajach słowiańskich, w tym w Polsce. Ich początki sięgają czasów przedchrześcijańskich. Swój rodowód mają w pogańskich obrzędach ofiarnych. Z upływem wieków zaczęły odgrywać jedną z najważniejszych ról w chrześcijaństwie, stając się nieodzownym elementem tradycji wigilijnych. Są symbolem pojednania i braterstwa, jedności, miłości i życzliwości, którymi obdarowujemy bliskich (oby nie tylko w okresie Bożego Narodzenia).Nie w każdym kraju przyjęła się tradycja łamania opłatkiem. Ten piękny gest jest popularny głównie w Polsce oraz kilku krajach Europy Środkowo-Wschodniej.
Dlaczego warto pamiętać o opłatkach?

Chleb, który niejedno ma imię 

Oblatum jest wyjątkowo cienkim (wręcz przeźroczystym) prostokątnym (chociaż zdarzają się i okrągłe), płatkiem przaśnego chleba. Przaśnego, tzn. wypiekanego bez użycia zakwasu czy soli. Wytwarzany jest jedynie z mąki i wody. Ponieważ są producenci, którzy stosują ulepszacze, kupując gotowe komplety opłatków, warto byśmy postawili na manufaktury szanujące tradycję (jak np. Oblatum), a także stosujące składniki klasy premium.

Sama historia opłatka sięga czasów pogańskich, gdy przygotowywano związane z chlebem ofiary dla bogów. Dzielono się nim także, w celu zapewnienia sobie i innym dobrobytu.

Z nastaniem chrześcijaństwa, tradycja ofiarowania i łamania się opłatkiem, zyskała nieco inny charakter. Została przekształcona w rytuał jednoczący prześladowanych wyznawców Jezusa. Opłatek był spożywany w tajemnicy, jako znak braterstwa między członkami wspólnoty wyznaniowej i przynależności do niej.

Gdy chrześcijaństwo zyskało miano jednej z najpotężniejszych religii świata, opłatek znów ewoluował i stał się symbolem pojednania i wybaczenia grzechów.

 

Coraz piękniejsza forma opłatka

Opłatki początkowo miały formę prostego chleba. Z czasem na pieczywie liturgicznym pojawiły się wygrawerowane (lub wypieczone z dodatkowego ciasta) obrazki i symbole religijne. Stosowano je, by odróżnić hostię od zwykłego pieczywa.

Po jakimś czasie chleb zastąpiono znacznie bardziej poręcznym opłatkiem o prostokątnym bądź okrągłym kształcie (znanym z zestawów wielkanocnych).

Także ta forma hostii, szybko zyskała swoje charakterystyczne zdobienia. Najczęściej pojawiały (i pojawiają) się na niej scenki z Narodzenia Pańskiego, anioły czy ornamenty z roślinnością kojarzoną ze świętami. Zdarza się, że misternie zdobione matryce do wypiekania opłatków, powstają w jednym egzemplarzu. Stąd zestawy opłatków kupowane w małych manufakturach (jak np. Oblatum), cieszą swoim unikalnym wzornictwem.

 

„Wygląd to nie wszystko”, czyli dlaczego w opłatku liczy się głównie jego „wnętrze” 

Tradycja dzielenia się opłatkiem ma piękne i głębokie znaczenie symboliczne. Jest ono tak społeczne (przynależność do wspólnoty), jak i rodzinne.

Niewiele jest tak wzruszających momentów, jak gdy podczas wigilijnego posiłku, wszyscy członkowie rodziny biorą udział w ceremonii. Przyjęło się, że łamanie opłatkiem oznacza nie tylko nasze czyste intencje w składaniu życzeń, ale przede wszystkim przebaczenie i zapomnienie urazach, niesnaskach. Za każdym razem, gdy łamiemy opłatek i składamy życzenia na nadchodzący rok, wyrażamy tym swoją miłość, szacunek i życzliwość wobec rodziny i bliskich.

Właśnie takie znaczenie ma obecnie opłatek. Symbolu jedności, hojności, zgody i życzliwości. Rytuał łamania się nim ma na celu umocnienie więzi rodzinnych, ale i przypomnienie o wartościach chrześcijańskich.

Najpopularniejsze polskie tradycje bożonarodzeniowe związane z opłatkiem

1. Koniec waśni i zgoda oraz akceptacja cudzych decyzji. W Wigilię Bożego Narodzenia spotykamy się przy biesiadnym stole. Przed rozpoczęciem wieczerzy, każdy bierze opłatek i częstuje pozostałych (odłamujących jego fragment), wypowiadając przy tym błogosławieństwa. Ten gest symbolizuje wybaczenie, pojednanie i dobrą wolę.

2. Składanie życzeń. Podczas łamania opłatkiem, składamy życzenia na nadchodzący rok. Dotyczą one zazwyczaj zdrowia, szczęścia, miłości, sukcesów, pomyślności, spełniania marzeń. Ta tradycja umożliwia bliskim osobom wyrażenie swojej miłości i troski.

3. Wspólne spożywanie opłatka. Po złożeniu życzeń opłatek jest spożywany przez wszystkich uczestników wigilijnego spotkania. Symbolizuje to jedność i wspólnotę w rodzinie (podobną do dzielenia się świętym chlebem przez pierwszych chrześcijan).

4. Składanie opłatka na grobach. Nieco zapomniana tradycja, oznacza pamięć o tych którzy odeszli oraz wyrażenie szacunku, tęsknoty i miłości wobec nich.

To tylko kilka przykładów znaczeń ukrytych za (wydawałoby się prostą czynnością) łamania się opłatkiem. Oblatum gra w nich główną rolę sprawiając, że to Boże Narodzenie jest zupełnie wyjątkowe.

Szukając najlepszych gotowych kompletów opłatków, postawcie na wytwórców, którzy cenią tradycję i wykonują je zgodnie z normami i recepturami prawa kanonicznego. Na tych, którzy wiedzą jak ważnym symbolem jest przaśny chlebek i dlatego zawsze odnoszą się do niego z szacunkiem. Na Oblatum z Wolbromia.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
test