Powiatowy Lekarz Weterynarii w Brodnicy poinformował o wykryciu obecności wirusa ASF (afrykańskiego pomoru świń) u dzika padłego w okolicach Szabdy, przy drodze wojewódzkiej nr 543, na terenie powiatu brodnickiego. W związku ze stwierdzeniem zakażenia u martwego zwierzęcia wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania ASF u dzików na terenie powiatu określające obszar skażony i obowiązujące w jego obrębie rygory.
Obszar skażony wyznaczony został w gminie Brodnica, w miejscowościach Kruszynki i Szabda, na północ od drogi powiatowej nr 1820C biegnącej z miejscowości Mszano do drogi krajowej nr 15 oraz w gminie Bobrowo, w miejscowościach Drużyny i Choińskie Budy.
Na wyznaczonym obszarze wprowadzone zostały rygory, których należy bezwzględnie przestrzegać, żeby nie nastąpiło rozprzestrzenienie się groźnego dla dzików i populacji świń hodowlanych wirusa. Przede wszystkim zabrania się:
- przywożenia do gospodarstwa lub wywożenia z gospodarstwa świń bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii w Brodnicy;
- wyprowadzania świń z pomieszczeń, w których są przetrzymywane, wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstw utrzymujących świnie tusz dzików, mięsa i produktów ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego i produktów pochodnych pochodzących od dzików oraz produktów, pasz, substancji, sprzętu, materiałów, narzędzi i innych przedmiotów, które mogły zostać skażone wirusem choroby;
- wynoszenia i wywożenia świń i materiału biologicznego świń poza ten obszar.
Nie wolno także:
- organizować: targów, wystaw, pokazów, konkursów z udziałem zwierząt z rodziny świniowate oraz polowań zbiorowych na dziki;
- prowadzić skupu, obrotu i pośrednictwa w tym obrocie świniami pochodzącymi z obszaru występowania ASF, bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii w Brodnicy.
Zakazany jest też wstęp osób na obszary leśne na terenie, z wyjątkiem upoważnionych służb i upoważnionych myśliwych oraz dokarmianie dzików. Więcej w rozporządzeniu...
Warto wiedzieć
ASF to szybko szerząca się zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki (wirus nie jest groźny dla człowieka). W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet stu procent. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa są zarażone dziki, ale niestety również przyczyną ekspansji wirusa bywa też człowiek. Ważne jest zatem przestrzeganie podstawowych sanitarnych zasad postępowania.
Oto rygory bioasekuracji, których należy bezwzględnie przestrzegać:
- nie kupować świń z niewiadomego źródła pochodzenia;
- utrzymywać świnie w sposób wykluczający kontakt z dzikami;
- stosować tylko pasze zabezpieczone przed dostępem zwierząt wolno żyjących;
- wykładać maty nasączone środkiem dezynfekcyjnym przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściem do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie.
Napisz komentarz
Komentarze