niedziela, 6 października 2024 15:22
WAŻNE!
Reklama

Wybory samorządowe 2024 – gdzie i jak głosować

7 kwietnia odbędzie się 1. tura wyborów samorządowych. Osoby wpisane do rejestru wyborców Wąbrzeźna wybierać będą radnych do Rady Miasta, Rady Powiatu i do Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz burmistrza Wąbrzeźna.
  • Źródło: Urząd Miasta Wąbrzeźno
Wybory samorządowe 2024 – gdzie i jak głosować

Kto może głosować?

Czynne prawo wyborcze w głosowaniu mają obywatele polscy, którzy najpóźniej w dniu głosowania skończą 18 lat.

Zgodnie z Kodeksem Wyborczym, aby uczestniczyć w głosowaniu w wyborach samorządowych, konieczne jest wpisanie do rejestru wyborców. Warto więc sprawdzić czy jesteśmy w nim ujęci. Można to zrobić w Urzędzie Miasta lub przez Internet w Centralnym Rejestrze Wyborców.

Osoby, które mają stałe zameldowanie automatycznie są rejestrowane. Natomiast mieszkańcy bez meldunku stałego, jeżeli chcą głosować, muszą złożyć wniosek do burmistrza o wpisanie do rejestru wyborców Wąbrzeźna.

Wniosek powinien zawierać podstawowe informacje, takie jak nazwisko, imię (lub imiona), imię ojca, data urodzenia oraz numer PESEL wnioskodawcy. Należy do niego dołączyć kopię dokumentu potwierdzającego tożsamość i pisemną deklarację, potwierdzającą obywatelstwo wnioskodawcy i adres stałego zamieszkania w Polsce.

Obywatel Unii Europejskiej

Obywatel Unii Europejskiej – jeżeli jego stałym miejscem zamieszkania jest Wąbrzeźno i ma 18 lat – ma prawo wyłącznie do wyboru radnego do Rady Miasta.

W przypadku wyborów do Rady Powiatu i Sejmiku Województwa czynne prawo wyborcze przysługuje wyłącznie obywatelom polskim.

 

Sposób głosowania – kiedy głos jest ważny, kiedy nieważny

 W Wąbrzeźnie (gmina do 20 tysięcy mieszkańców) możemy głosować tylko na jednego kandydata, czyli:

  • na jednego kandydata do Rady Miasta,
  • na jednego kandydata do Rady Powiatu,
  • na jednego kandydata do Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego,
  • na jednego kandydata na burmistrza Wąbrzeźna.

Komisja Wyborcza wyda nam 4 karty do głosowania.

Głos będzie ważny, gdy

na każdej z kart swój wybór oznaczymy znakiem X w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata (znak X – to dwie linie przecinające się w obrębie kratki).

Głos będzie nieważny, gdy:

– postawimy znak X w kratce przy nazwisku więcej niż jednego kandydata,

– nie postawimy znaku X w żadnej kratce,
– postawimy znak „X” w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata skreślonego przez gminną komisję wyborczą.

 

Gdzie będziemy głosować?

Obwód głosowania nr 1

Ulice: Chabrowa, Chełmińska, Dolna, Górna, Jeziorna, Makowa, Mikołaja z Ryńska, Nadbrzeżna, Podgórna, Przejazdowa, Rumiankowa, Słonecznikowa, Towarzystwa Jaszczurczego, Żeglarska.

Siedziba Komisji: Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II, ul. Wolności 30.

 

Obwód głosowania nr 2

Ulice: Grudziądzka, Kasztanowa, Żwirki i Wigury od 1 do 25, Spokojna, Tysiąclecia.

Siedziba Komisji: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Edmunda Wojnowskiego, ul Tysiąclecia 1 (lokal dostosowany do potrzeb wyborców z niepełnosprawnością).

 

Obwód głosowania nr 3

Ulice: Bażancia, Bielikowa, Bociania, Cyrankowa, Gołębia, Jaskółcza, Jastrzębia, Kanarkowa, Kormoranowa, Krucza, Kukułcza, Łabędzia, Orla, Pawia, Pelikanowa, Podzamcze, Przepiórcza, Skowronkowa, Słowicza, Sokola, Sowia, Strusia, Szpakowa, Wodna, Wronia, Żurawia.

Siedziba Komisji: Przystań Sportów Wodnych im. Jerzego Bosmana-Lewandowskiego, ul. Podzamcze 25 (lokal dostosowany do potrzeb wyborców z niepełnosprawnością).

 

Obwód głosowania nr 4

Ulice: Krasińskiego, Mickiewicza, Słowackiego, Sportowa, Targowa, Żwirki i Wigury od 26 do końca, 750-lecia Wąbrzeźna, biskupa Jana Dantyszka, Bolesława Szczuki, Cytrynowa, Czereśniowa, dr. Józefa Szczepańskiego, Działkowa, Gruszkowa, ks. Ksawerego Połomskiego, Kwiatowa, Malinowa, Piękna, Poziomkowa, Truskawkowa, Wiśniowa, Wspólna.

Siedziba Komisji: Stadion Miejski im. Jana Wesołowskiego, ul. Tysiąclecia 3.

 

Obwód głosowania nr 5

Ulice: Generała Sikorskiego, Kopernika, Kościelna, Kościuszki, Mestwina, Plac Jana Pawła II, Poniatowskiego, Pułaskiego, Toruńska, Żołnierza Polskiego.

Siedziba Komisji: Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II, ul. Wolności 11.

 

Obwód głosowania nr 6

Ulice: Generała Hallera, Generała Pruszyńskiego, Marii Konopnickiej, Okrężna, Niepodległości, Pod Młynik, Wolności numery parzyste od 80 do końca i numery nieparzyste od 51 do końca.

Siedziba Komisji: Wąbrzeski Dom Kultury, ul. Wolności 47.

 

Obwód głosowania nr 7

Ulice: 20 Stycznia, Królowej Jadwigi, Legionistów, Ojca Bernarda, Strażacka, Wolności numery parzyste od 2 do 78 i numery nieparzyste od l do 49L.

Siedziba Komisji: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Witalisa Szlachcikowskiego, ul. Matejki 11B (lokal dostosowany do potrzeb wyborców z niepełnosprawnością).

 

Obwód głosowania nr 8

Ulice: Matejki, Staszica, Żeromskiego, Sienkiewicza, Niedziałkowskiego.

Siedziba Komisji: Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego, ul. Staszica 2.

 

Obwód głosowania nr 9

Ulice: 1 Maja, Dąbrowskiego, Partyzanta, Bukowa, Cisowa, Grabowa, Kętrzyńskiego, ks. Józefa Tischnera, Macieja Rataja, Osiedle Robotnicze, Witalisa Szlachcikowskiego, Władysława Reymonta, św. Floriana.

Siedziba Komisji: Zespół Szkół, ul. Żeromskiego (lokal dostosowany do potrzeb wyborców z niepełnosprawnością).

 

Obwód głosowania nr 10

Ulice: Akacjowa, Budowlana, Jasna, Jaśminowa, Jesionowa, ks. gen. W. Kiedrowskiego, Modrzewiowa, Polna, Świerkowa, Topolowa, Wierzbowa, 11 Listopada, Słoneczna, Za obwodnicą.

Siedziba Komisji: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Wyborczej, ul. św. Floriana 6 (lokal dostosowany do potrzeb wyborców z niepełnosprawnością).

 

Obwód głosowania nr 11

Nowy Szpital w Wąbrzeźnie Sp. z o.o.

 

GŁOSOWANIE KORESPONDENCYJNE lub przez PEŁNOMOCNIKA

Głosować korespondencyjnie mogą wyborcy:

1) którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, lub

2) posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, w tym także wyborcy posiadający orzeczenie organu rentowego o:

  1. a) całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2, i niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy z 17 grudnia 1998 r. о emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,
  2. b) niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy wymienionej w pkt 2 lit. a,
  3. c) całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy wymienionej w pkt 2 lit. a,
  4. d) o zaliczeniu do I grupy inwalidów,
  5. e) o zaliczeniu do II grupy inwalidów,

a także osoby о stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny,

lub

3) podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych.

Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien zostać zgłoszony do Komisarza Wyborczego w Toruniu II najpóźniej do 25 marca 2024 r., z wyjątkiem wyborcy podlegającego w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, który zamiar głosowania zgłasza do 2 kwietnia 2024 r.

Głosować przez pełnomocnika mogą wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat lub posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w rozumieniu ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, w tym także wyborcy posiadający orzeczenie organu rentowego o:

1) całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2, i niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy z 17 grudnia 1998 r. о emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,

2) niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy wymienionej w pkt. 1,

3) całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy wymienionej w pkt. 1,

4) o zaliczeniu do I grupy inwalidów,

5) o zaliczeniu do II grupy inwalidów,

a także osoby о stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.

Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa powinien zostać złożony do Burmistrza Wąbrzeźna najpóźniej do 29 marca 2024 r.

 

Wszystkie informacje dotyczące wyborów samorządowych zamieszczane są w BIP Urzędu Miasta Wąbrzeźno pod linkiem: https://mst-wabrzezno.rbip.mojregion.info/660/627/wybory-samorzadowe-2024-r.html


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
test