niedziela, 6 października 2024 17:25
WAŻNE!
Reklama

"Wczoraj i dzisiaj"- zobaczmy Wąbrzeźno przez obiektyw kamery

  • Źródło: Urząd Miasta Wąbrzeźno
"Wczoraj i dzisiaj"- zobaczmy Wąbrzeźno przez obiektyw kamery

Jakie było Wąbrzeźno? Jak na przestrzeni lat, chociażby w porównaniu do minionego wieku, zmieniało swoje oblicze? Możecie to Państwo zobaczyć na stałej wystawie plenerowej pt. „Wąbrzeźno obiektywem wczoraj i dziś”, która stanęła na Placu Jana Pawła II, oraz w albumie o tym samym tytule. Uroczyste otwarcie wystawy oraz promocja albumu odbyłoby się 15 marca.

Projekt ten to prezentacja archiwalnych i współczesnych zdjęć Wąbrzeźna. Ta obiektywem napisana opowieść ukazuje uroki miasta, miejsca jego przemiany na przestrzeni XX i XXI wieku i te, których czas nie dotknął. Ciekawe opracowanie – tematyczna kompozycja zdjęć dawnego i dzisiejszego miejsca w Wąbrzeźnie wywoła u większości odbiorców zdziwienie i zaskoczenie, jak i zachwyt, bo ujęcia są fascynujące.

Większość zdjęć archiwalnych pochodzi z okresu międzywojennego. Nie brakuje też zdjęć czasów zaboru pruskiego, czyli sprzed 1920 roku. Do przygotowania tego projektu wykorzystano materiały archiwalne ze zbiorów Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Witalisa Szlachcikowskiego, Urzędu Miasta Wąbrzeźno oraz udostępnionych przez Mieszkańców – za co serdecznie dziękujemy. Fotografie identyfikujące współcześnie ujęcia historyczne zostały wykonane w 2023 roku przez Marcina Zduniaka na zlecenie Urzędu Miasta.

Oficjalne otwarcie wystawy odbyło się 15 marca. Symboliczną wstęgę wraz z burmistrzem Tomaszem Zygnarowskim przeciął zespół osób zaangażowanych w jej przygotowanie. Na otwarciu zaprezentowano również album, który – jeszcze pachnący farbą drukarską, można było kupić w stoisku Miejskiego Punktu Informacji. Wydarzenie wzbogaciła bardzo ciekawa ekspozycja historii oręża polskiego na ziemi wąbrzeskiej, którą przygotowało Wąbrzeskie Stowarzyszenie Historyczne Towarzystwa Jaszczurczego. Mogliśmy zobaczyć na niej pamiątki i skarby związane z Wąbrzeźnem oraz poznać ciekawostki z historii miasta. Na Placu stanęły też zabytkowe pojazdy. Dzięki uprzejmości Komendy Powiatowej PSP mogliśmy zobaczyć strażacką sikawkę konną z 1907 roku, a dzięki Grzegorzowi Przystalskiemu z Golubia-Dobrzynia – zabytkowy piękny samochód osobowy, którego właścicielem jest Andrzej Budny.

Bardzo sympatyczną niespodzianką był występ Janusza Świątkowskiego, który zaśpiewał piosenki Aleksandry Bacińskiej. Janusza Świątkowskiego poznaliśmy w 2022 roku na pierwszym Festiwalu Piosenek Aleksandry Bacińskiej.

Miłym akcentem piątkowego wydarzenia było też stoisko Wąbrzeskiego Domu Kultury, w którym serwowano ciepłe zupy. Tam też można było poczęstować się „wąbrzeskim ciastkiem”, upieczonym przez ciastkarnię Bogdana Jarząba.

Wystawa na Placu Jana Pawła II jest kolejnym punktem na trasie turystyki kulturowej. Gorąco zachęcamy do jej obejrzenia, jak również do nabycia nowego albumu.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
test