Najbliższe przestawianie zegarków, tym razem na czas letni, czeka nas w nocy z soboty 30 marca na niedzielę 31 marca. Wskazówki zegarów przesuniemy o godzinę do przodu z godz. 2 na 3.
W marcu 2019 r. Parlament Europejski w Strasburgu opowiedział się za regulacjami, które mają znieść w państwach Unii Europejskiej zmianę czasu, czyli przestawianie zegarków wiosną i jesienią. Projekt nowelizacji dyrektywy przewidywał, że ostatnia zmiana czasu w UE miała nastąpić w 2021 roku. Państwa członkowskie miały zachować prawo do decydowania o tym, jaki czas będzie u nich obowiązywał. Na tych zapowiedziach się skoczyło. Wraz z wybuchem pandemii, prace nad wdrożeniem tych rozwiązań utknęły w martwym punkcie.
Kiedy przestaniemy przestawiać zegarki?
Oczywiście przepisy dotyczące zmiany czasu obecny rząd mógłby zmienić, ale musiałby to skoordynować z pozostałymi krajami w Unii Europejskiej. Niestety, Komisja Europejska tłumaczy, że zmiana czasu utrzyma się jeszcze przez kilka lat. Prace nad zniesieniem podziału na czas letni i zimowy mają wrócić dopiero w 2026 r. Oznacza to, że czas przestawimy nie tylko w marcu, ale również w październiku, a potem znów w 2025 roku.
Najprawdopodobniej dopiero w 2026 lub 2027 r. czas przestawimy po raz ostatni. Badania pokazują, że większość Polaków, podobnie jak mieszkańców innych krajów europejskich, opowiada się za pozostawieniem na stałe czasu letniego. Według badań CBOS, zleconych przez Ministerstwo Technologii i Przedsiębiorczości w 2019 r., niemal 80 proc. Polaków opowiadało się za odejściem od zmiany czasu. Podobnego zdania było też 84 proc. z 4,5 miliona Europejczyków, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych.
Dlaczego zmieniamy czas?
Do przestawiania zegarków w dużej mierze przyczynił się prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Benjamin Franklin. Zwrócił on uwagę, że ludzie chodzą spać wraz z konkretną godziną, a nie kierując się słońcem. Oznaczało to konieczność korzystania ze sztucznego oświetlenia, co generowało koszty. Proponował, by ludzie, zaczęli chodzić spać później, a wstawali wcześniej. Postulaty Franklina w XVIII w. zignorowano, ale uznaje się go za pierwszego pomysłodawcę wprowadzenia zmiany czasu.
Do tej idei powrócono na początku XX w. Jednymi z pionierskich krajów we wprowadzeniu czasu letniego były Niemcy, którzy zaczęli go stosować podczas I wojny światowej, a dokładnie 30 kwietnia 1916 roku. Podyktowane to było chęcią zaoszczędzenia węgla używanego do produkcji energii elektrycznej. Następnie zmiany czasu zostały wprowadzone w Wielkiej Brytanii i większości krajów europejskich. W Rosji przejście na czas letni wprowadzono w 1917 r. a w Stanach Zjednoczonych w 1918 r. W Polsce przejścia z czasu zimowego na letni i z powrotem stosowane było okresowo: w latach 1916-1919, 1940-1949, 1957-1964 oraz od 1977 aż do chwili obecnej. Czas zmieniany jest w ponad 70 krajach świata.
Napisz komentarz
Komentarze