We środę (26.06.2024 r.) w Iławie funkcjonariuszka z Komendy Powiatowej Policji w Iławie przeprowadziła spotkanie informacyjno–edukacyjne pn. „Bezpieczny senior”. Policjantka spotkała się z członkami Stowarzyszenia Polskie Dzieci Wojny oddział w Iławie, aby porozmawiać o szeroko pojętym bezpieczeństwie.
Asp. szt. Joanna Kwiatkowska spotkanie rozpoczęła od przybliżenia założeń Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Następnie omówiła, jak wygląda strona internetowa, na której znajdziemy mapę, a także, w jaki sposób można zaznaczyć miejsce zagrożone. Później przedstawiła sylwetki wszystkich siedmiu dzielnicowych z miasta i gminy Iława, jednocześnie informując, w jaki sposób można się skontaktować z funkcjonariuszami. Dodając, że jednym ze sposobów jest aplikacją „Moja Komenda”. Pokazała, jak można z niej korzystać, aby dowiedzieć się, kto jest naszym dzielnicowym i jak się z nim w prosty i łatwy sposób skontaktować korzystając z aplikacji.
Po krótkiej dyskusji policjantka przypomniała uczestnikom spotkania, że każdy pieszy jak i rowerzysta jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego, ponieważ nie chroni go blacha czy poduszka powietrzna a każde zderzenie człowieka z pojazdem powoduje u niego poważne obrażenia zagrażające często życiu. Dodając, że ustawa Prawo o Ruchu Drogowym dokładnie informuje, co to jest przejście dla pieszych. Funkcjonariuszka poinformowała, że osoby, które mają na sobie ubranie ciemnych kolorach i nie posiadają na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, dostrzegane są przez kierowcę z dużym opóźnieniem. Dodała, że stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie — zawieszki, opaski, kamizelki, torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Kierowca widzi bowiem nieoświetlonego rowerzystę lub pieszego, dopiero kiedy pojawia się w zasięgu świateł samochodu, czyli zaledwie 20-30 metrów. Natomiast elementy odblaskowe powodują, że taką osobę widać z odległości 130 - 150 metrów.
Następnie asp. szt. Joanna Kwiatkowska przestrzegała zgromadzonych seniorów przed oszustami wyłudzającymi różnymi metodami pieniądze od osób starszych. Omawiała sposoby oszustw na tzw. wnuczka, policjanta, funkcjonariusza CBŚ oraz inne, najbardziej znane metody, którymi posługują się oszuści. Policjantka apelowała również do uczestników spotkania, by byli bardziej asertywni, potrafili odmówić „udzielenia pomocy” osobie podającej się za członka rodziny czy urzędnika. Dodała, aby rozsądnie podchodzić do otrzymywanych wiadomości za pomocą różnych aplikacji. Oficer prasowy w myśl zasady „Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa” przypomniała jeszcze kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa. Omawiając, co należy zrobić, aby nie stać ofiarami przestępców, którymi stają się zazwyczaj osoby roztargnione czy zbyt ufne.
Duże zainteresowanie uczestników spotkania w dyskusję, ich pytania i wątpliwości oraz zebrane opinie i komentarze świadczą o potrzebie organizowania tego typu spotkań i będą cennym materiałem informacyjnym przy planowaniu kolejnych działań.
Napisz komentarz
Komentarze