1. Korzystajmy z kąpieli wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych i to najlepiej na strzeżonych kąpieliskach. Zwracajmy uwagę na znaki ustawione przy wejściu do wody oraz stosujmy się do poleceń ratowników.
2. Nigdy nie nadużywajmy alkoholu! Powoduje on złudne poczucie odwagi i może doprowadzić nawet do tragedii. Dbajmy jednak o odpowiednią ilość napojów chłodzących, tyle że bezalkoholowych.
3. W upalne dni nigdy nie wolno wchodzić rozgrzanym do wody! Stopniowo zanurzajmy się i cieszmy jej chłodem, przyzwyczajając jednocześnie nasze ciało do jej temperatury, aby nie doznać szoku termicznego.
4. Chroń głowę – zadbaj o odpowiednie nakrycie głowy zarówno dla siebie, jak też dla będących pod naszą opieką dzieci. Kilka godzin spędzonych pod bezchmurnym niebem może doprowadzić nawet do udaru oraz do bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia.
5. Nie znasz miejsca – nie skacz do wody! Skoki „na główkę” bardzo często kończą się kalectwem, a w najgorszych przypadkach nawet śmiercią. Nie wiadomo przecież, jak ukształtowane jest dno i jaka jest głębokość wody w danym miejscu. Nawet jeśli znamy dany akwen od lat, jego dno może się w ciągu kilku dni diametralnie zmienić, szczególnie w przypadku zbiorników naturalnych.
6. Pilnujmy nasze dzieci! Obecność ratowników, nie zwalnia nas z odpowiedzialności za dziecko. Rozmawiajmy wcześniej z naszymi pociechami i uświadamiajmy im, w jaki sposób bezpiecznie bawić się w wodzie. Tłumaczmy przede wszystkim, że nie wolno bawić się w podtapianie innych osób. To wbrew pozorom, skrajnie niebezpieczne.
7. Nie odpływajmy wiec zbyt daleko od brzegu, aby w sytuacji zagrożenia móc spokojnie zawrócić. Warto korzystać też z bojki na szelkach.
8.. Nie wchodźmy też do wody po zmroku. Udzielnie pomocy osobie potrzebującej, gdy nie widać gdzie ona się znajduje – staje się wręcz niemożliwe.
9. Nie pozostawiaj podczas kąpieli cennych przedmiotów bez nadzoru na kocu, czy też leżaku, bo możemy stać się ofiarą przestępstwa.
10. W przypadkach zagrożenia zawsze należy niezwłocznie zgłaszać ten fakt służbom, najlepiej dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Pamiętaj, że Twój wykonany w odpowiednim czasie jeden telefon, może uratować komuś życie.
Policjanci życzą spokojnego i bezpiecznego wypoczynku!!!
Napisz komentarz
Komentarze