czwartek, 21 listopada 2024 23:32
WAŻNE!
Reklama

Historia Feliksa Bok

Osoby najbardziej zasłużone dla brodnickiego sportu Feliks Bok
  • Źródło: Z historii brodnickiego sportu

Feliks Bok był wielkim miłośnikiem naszego miasta, prawdziwym człowiekiem i wzorowym ojcem rodziny. Był znany z niezwykłej sprawności fizycznej. Doskonale grał w tenisa i jeździł na nartach.

Urodził się 19 listopada 1908 roku w Gnieźnie, gdzie ukończył gimnazjum. Był oficerem Wojska Polskiego. W roku 1939, gdy Niemcy napadli na Polskę, bez chwili wahania poszedł spełnić swój patriotyczny obowiązek-bronić ojczyzny. Od września 1939 do maja 1945 był więźniem oflagów. Brał czynny udział w ruchu oporu, za co stanął przed sądem wojennym i osadzony został w twierdzy Torgau.

Ożenił się z Elzbietą Mtiler, córką znanego gnieźnieńskiego rzemieślnika, absolwentką gimnazjum żeńskiego. Z tego związku urodziła się jedyna córka Barbara. W roku 1953 przybył do Brodnicy. Początkowo pracował w Zakładach Mięsnych, a w latach 1956-62 był Przewodniczącym Prezydium Miejskiej Rady Na- rodowej, co mniej więcej odpowiada dzisiejszemu stanowisku burmistrza miasta. Brodnicę ukochał nade wszystko, oddał jej swoje siły i zdrowie. Pod jego rządami miasto rozkwitało i wzbudzało zachwyt wśród odwiedzających. Jednym z licznych tego przykładów było zajęcie I miejsca w Polsce w konkursie na czystość i estetykę małych miast.

Później Feliks Bok pracował w POLMO, a także był kierownikiem Domu Kultury. I na tym stanowisku udał dał się poznać jako doskonały organizator, człowiek pełen pomysłów i inicjatywy. Pod jego kierownictwem Dom Kultury tętnił życiem. Brodniczanie nieustannie zaskakiwani byli różnorodnością imprez i ich wysokim poziomem. Ludzie, którzy znali Feliksa Boka do dziś wspominają jego bezinteresowność i skromność, ale także energię i chęć działania.

Był człowiekiem czynu, członkiem wielu organizacji społecznych. Został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz wieloma odznaczeniami resortowymi.

Córka Barbara wspomina go jako człowieka, który ,,kochał życie i ludzi. Żył z ludźmi i dla ludzi, i ocalił pamięć. Tato czynnie uprawiał sport: hokej na trawie, wioślarstwo, lecz największą Jego pasją było narciarstwo i tenis (przed wojną był jedną z pierwszych rakiet w Gnieźnie, miał zaszczyt grać z mistrzynią Polski

Wśród licznych inicjatyw Feliksa Boka jako szefa miasta szczególnie upamiętniły się dwie: zorganizowanie w Brodnicy Igrzysk Olimpijskich Sportowców Wiejskich (Meksyk 68) oraz nadanie statkowi, jaki pływał na linii północnoamerykańskiej nazwy „Brodnica". 

Feliks Bok zmarł w marcu 1979 roku na zawał serca. Na jego nagrobku czytamy słowa Norwida ,„Najważniejsze na ziemi jest spełnić swoją rolę człowieka.

Feliks Bok wśród tenisistów (pierwszy od prawej)

Szkoda, że tak bardzo zasłużony dla Brodnicy człowiek nie jest patronem ulicy w naszym mieście. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
test