W II kwartale 2024 r. odnotowano 3229 prób wyłudzeń kredytów, co pozwoliło pobić rekord o 5%. Codziennie z polskich banków próbowano ukraść 875 tys. zł.
– Po sześciu miesiącach 2024 r. już przekroczyliśmy poziom przestępczości obserwowany kiedyś przez cały rok – powiedział Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich.
Łączna kwota prób wyłudzeń kredytów w II kwartale 2024 r. wyniosła 79,6 mln zł. Jest to o 58% więcej niż w analogicznym okresie sprzed roku. Co ciekawe przestępcy wcale nie zasadzają się na olbrzymie kwoty. Jedynie 6 przypadków to próba wyłudzenia na sumę powyżej miliona złotych. Widocznie wolą jeść nieco mniejszą łyżeczką, licząc, że dzięki temu cała akcja się powiedzie.
Właśnie dlatego warto zastrzec swój numer PESEL
Od 1 czerwca zastrzeżenie numeru PESEL sprawia, że to nie my będziemy odpowiedzialni finansowo za konsekwencje kradzieży czy wycieku danych. To banki, SKOK-i, kredytodawcy, firmy telekomunikacyjne oraz notariusze weryfikują, czy PESEL został zastrzeżony. Jeśli tak, a mimo to udzielą pożyczki lub podpiszą umowę, ofiara oszustwa nie będzie obciążona finansowymi konsekwencjami.
Pod koniec czerwca informowano, że z tej opcji skorzystało już 4 mln Polaków. I słusznie. Choć zastrzeżenie numeru PESEL nie sprawi, że jesteśmy w sieci całkowicie bezpieczni, to jednak w znaczący sposób chroni nas przed przykrymi konsekwencjami wycieku danych.
O wiele prościej i łatwiej jest po prostu nauczyć się formułek i stworzyć wiarygodną historię, dzięki której hipotetyczny Jarosław z Grudziądza uwierzy, że przekazując swoje dane, pomaga prokuraturze – albo wypłaca spadek od nieznanego mu kuzyna. I przed tym zastrzeżenie numeru PESEL nikogo nie uchroni.
Niestety, to prawda, że nawet z zastrzeżonym numerem PESEL dalej możemy przekazać gotówkę fałszywemu policjantowi czy kod Blik nieprawdziwemu sprzedawcy. Ale przynajmniej przed niektórymi działaniami oszustów jesteśmy chronieni.
A tych przybywa. W pierwszym kwartale 2024 r. odnotowano 3068 prób wyłudzeń kredytów, w drugim już 3229. Niby na tle kraju to niewiele, ale jeśli pomyślimy, że wśród tych 35 prób dziennie, które statystycznie mają miejsce, będą dane naszych bądź bliskich to zgodzimy się, że lepiej utrudnić przestępcom działanie. Tym bardziej że to bardzo proste. Sprawdźcie, jak to zrobić, jeśli jeszcze nie zdecydowaliście się na ten krok.
Napisz komentarz
Komentarze