Nowa produkcja Roberta Szaja i Fundacji Nicolaus Copernicus pokazuje całkowicie nowy aspekt wojny w Ukrainie. To przede wszystkim praca oraz próba ocalenia dorobku naukowego wolej Ukrainy. W filmie prezentowane są naukowe i życiowe drogi wielu naukowców, którzy podczas wojny musieli podjąć najczęściej najważniejsze wybory w swoim życiu. Jednak film „Światło Wiedzy” – który jest pomysłem Roberta Szaja i Fundacji Nicolaus Copernicus – to coś więcej, niż tylko film prezentujący rozwój nauki w Ukrainie. To historii wytrwałości, determinacji, przetrwania a także niezwykłej siły w obliczu niewyobrażalnych podłości i agresji wroga.
Ponad 50 minutowa opowieść o losach ukraińskich naukowców przeplata się z działaniami wojennymi agresora. Pokazana jest zarówno praca a także walka o ocalenie naukowego dorobku wielu lat prowadzenia naukowych projektów. W filmie poznajemy naukowców prowadzących badania podstawowe, jak te dotyczące Wszechświata, jak również te praktyczne, które służą bieżącym działaniom obronnym. W produkcji zobaczymy także bezpośrednie działania wojenne i to, w jaki sposób współczesna medycyna pomaga uczestnikom i ofiarom działań wojennych.
W filmie napięcie osiąga punkt kulminacyjny, gdy zdajemy sobie sprawę, że obrazy przedstawione w dokumencie dzieją się każdego dnia. Jak mówi producent filmu Robert Szaj „co najmniej kilka, kilkanaście procent tych naukowców, którzy musieli opuścić Ukrainę, pracuje teraz w Polsce. Nasz kraj stał się dla nich nowym domem, ale także miejscem, gdzie mogą dalej rozwijać swoje projekty naukowe.”
Jak przyznaje producent, niektóre zdjęcia realizowane były w bardzo trudnych warunkach wojennych, podczas ostrzałów rakietowych czy podczas alarmów bombowych.
Jak zaznacza producent i współscenarzysta a także pomysłodawca filmu Robert Szaj, nie powstałby on, gdyby nie bardzo bliska współpraca z reżyserem i producentem Andrzejem Cichockim oraz niezwykle utalentowaną młodą artystka z Ukrainy, reżyserką Adeliną Borets. To ich determinacja i zaangażowanie sprawiły, że film powstał w takiej formie.
— Chciałem, by ten projekt nie był jedynie filmem, ale także formą wsparcia dla ukraińskich naukowców i ich pracy — wyjaśnia producent.
Produkcja została zrealizowana w ramach projektu „Solidarni z Ukrainą”, który był dofinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Programie Społeczna Odpowiedzialność Nauki. Fundacja Nicolaus Copernicus zorganizowała także szereg innych inicjatyw, takich jak wspólne obserwacje nieba z ukraińskimi astronomami czy popularyzacja astronomii wśród młodzieży zarówno w Ukrainie, jak i w Polsce.
Producentem filmu „Światło Wiedzy” jest Robert Szaj i założona przez niego Fundacja Nicolaus Copernicus, znana z prowadzenia obserwatorium astronomicznego w Truszczynach a także wielu innych projektów Fundacja regularnie angażuje się w inicjatywy popularyzujące naukę, szczególnie te związane z badaniem kosmosu i postacią Mikołaja Kopernika.
Robert Szaj, to także jedyny pomysłodawca i twórca oraz pierwszy dyrektor pierwszego w Polsce kanału popularno-naukowego TVP Nauka. Współpracuje z NASA. Ma na swoim koncie ponad 40 filmów dokumentalnych. Jest autorem ponad 20 książek.
Napisz komentarz
Komentarze