Przeprowadzone zostało badanie w laboratorium we Włocławku, a wyniki jednoznacznie wskazały, że przyczyną śmierci ptactwa była ptasia grypa.
Rozmawialiśmy z Martą Łętkowską, zastępcą Powiatowego Lekarza Weterynarii w Rypinie, która potwierdziła, że rzeczywiście znaleziono martwe, dzikie ptaki na terenie powiatu rypińskiego. Łętkowska dodała, że chodzi o około 100 sztuk martwego ptactwa i zostały one odkryte w Radzikach Dużych, blisko granicy z powiatem brodnickim, gdzie też wykryto ognisko ptasiej grypy.
Dodatkowo lek. wet. Maria Łętkowska przekazała, że wyniki zostały potwierdzone przez Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, a rezultat badań dotarł do PIW w Rypinie w środę 10 maja późnym popołudniem.
W przypadku potwierdzenia zakażenia wirusem H5N1, który wywołuje ptasią grypę, na terenie powiatów, gdzie stwierdzono obecność martwych mew zarażonych tym wirusem, zostaną wprowadzone środki zapobiegawcze i ograniczenia dotyczące ptaków hodowlanych. Zarządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Rypinie ma pojawić się jeszcze dzisiaj.
Według badań jest to wirus H5N1, który nie jest groźny dla ludzi. Jakie zalecenia może wydać Powiatowy Inspektorat Weterynarii? Podobne, jak te w powiecie włocławskim, gdzie najwcześniej wykryto martwe ptactwo zakażone ptasią grypą:
- utrzymywania drobiu w izolacji od dzikich ptaków;
- zgłaszania swoich hodowli do powiatowych lekarzy weterynarii (obowiązuje wszystkich posiadaczy drobiu i innych ptaków niezależnie od ilości posiadanych sztuk);
- przechowywania paszy i ściółki w pomieszczeniach zamkniętych lub pod szczelnym przykryciem, uniemożliwiającym kontakt z dzikim ptactwem, gryzoniami i ich odchodami;
- karmienia i pojenia drobiu w pomieszczeniach zamkniętych, do których nie mają dostępu ptaki dzikie;
- stosowania w gospodarstwie odzieży i obuwia ochronnego oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami mycia rąk wodą z mydłem;
- stosowania mat dezynfekcyjnych w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób;
- powiadamiania organów Inspekcji Weterynaryjnej o wystąpieniu objawów chorobowych lub padnięć u drobiu i ptaków
Napisz komentarz
Komentarze