sobota, 23 listopada 2024 06:14
WAŻNE!
Reklama dotacje rpo

Czyje są pieniądze z komunii? Prawnicy odpowiadają na to pytanie

Według popularnej legendy, która krąży w sieci, pieniądze z komunii dostajemy dopiero wtedy, gdy zabierzemy je swojemu dziecku. Skoro jesteśmy w trakcie okresu komunijnego warto poruszyć pewną kwestię - czyje są pieniądze z komunii? Z tym problemem zmierzyli się prawnicy.
Czyje są pieniądze z komunii? Prawnicy odpowiadają na to pytanie

W okresie komunijnym często pojawia się pytanie, kto ma prawo do pieniędzy i prezentów, które dziecko dostaje z okazji Pierwszej Komunii Świętej. Na forach internetowych można znaleźć wiele różnych opinii na ten temat, ale nie zawsze są one poparte argumentami. Na szczęście polskie prawo jest dość jasne i precyzyjne w tej kwestii.

Zgodnie z art. 101 § 1 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego (KRO), rodzice mają obowiązek zarządzać majątkiem dziecka, które jest pod ich władzą rodzicielską. Oznacza to, że mogą podejmować decyzje dotyczące poszczególnych składników majątku dziecka, ale muszą to robić zgodnie z prawem. Art. 101 § 2 KRO stanowi, że zarząd rodziców nie dotyczy zarobku dziecka ani rzeczy, które dziecko ma do swobodnego użytku. Jednak w przypadku pieniędzy i prezentów z Pierwszej Komunii nie można mówić o zarobku ani o swobodnym użytkowaniu – dziecko uzyska takie prawo dopiero po ukończeniu 13 lat. Czy to oznacza, że rodzice mogą dowolnie dysponować pieniędzmi i prezentami dziecka? Nie!

Rodzice są tylko zarządcami majątku dziecka, a nie jego właścicielami. Majątek ten należy do dziecka i rodzice muszą go chronić i pomnażać w jego interesie.

Rodzice mają obowiązek zarządzać majątkiem dziecka, którym jest np. pieniądze otrzymane na Pierwszą Komunię. Jednak nie mogą dowolnie dysponować tym majątkiem, ponieważ prawo rozróżnia dwa rodzaje czynności zarządczych. Czynności zwykłego zarządu to takie, które służą do utrzymania majątku w stanie nienaruszonym lub do naprawy jego części. Przykładem takiej czynności jest zakup małej zabawki lub naprawa laptopa należącego do dziecka. Rodzice mogą takie czynności wykonywać samodzielnie.

Czynności przekraczające zwykły zarząd to takie, które zmieniają skład lub wartość majątku dziecka. Przykładem takiej czynności jest zakup roweru lub wycieczki dla dziecka. Rodzice nie mogą takich czynności wykonywać bez zgody sądu opiekuńczego. Tak stanowi art. 101 § 3 KRO.

Prawo wprowadziło te ograniczenia, aby chronić interesy małoletnich przed możliwymi nadużyciami ze strony rodziców. Choć większość rodziców dba o dobro swoich dzieci, zdarzają się przypadki nadużywania władzy rodzicielskiej lub nawet popełniania przestępstw na dzieciach. Dlatego należy stosować się do omawianych przepisów i szanować majątek dziecka.

Artykuł na podstawie informacji Wyższej Szkoły Prawa we Wrocławiu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
test