sobota, 23 listopada 2024 16:19
WAŻNE!
Reklama dotacje rpo

Tylko do końca miesiąca można zamrozić ceny prądu

Osoby, które chcą zapłacić mniej za prąd, mają coraz mniej czasu na złożenie wniosku. A bez tego można przeżyć szok, gdy zobaczy się rachunek.
Tylko do końca miesiąca można zamrozić ceny prądu

Autor: iStock

Zamrożenie cen prądu to jeden z elementów tarczy chroniącej nas przed gwałtownym wzrostem cen. Sprowadza się to do tego, że osoby, które złożą odpowiedni wniosek do swojego dostawcy energii, będą miały zapewnioną cenę na poziomie tej z 2022 r.

Obowiązują jednak limity:

  • do 2 MWh rocznie – dla wszystkich gospodarstw domowych,
  • do 2,6 MWh rocznie – dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami,
  • do 3 MWh rocznie – dla gospodarstw domowych z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników,
  • do 250 kWh rocznie – dla działki w rodzinnym ogrodzie działkowym (ROD).

Jeżeli ktoś przekroczy wskazany poziom zużycia prądy, za pozostałą zapłaci zgodnie z wyższymi stawkami. A o to nietrudno, bo nasze domy są wypełnione urządzeniami elektrycznymi, a niektóre z nich potrzebują bardzo dużo prądu. Jednak zgodnie z oficjalnymi danymi GUS przeciętne roczne zużycie energii przez gospodarstwo domowe w mieście to 2035 kWh rocznie, na wsiach – 3147 kWh rocznie.

Wniosek

Żeby jednak skorzystać z tej obniżki, trzeba złożyć wspomniany już wniosek. Można to zrobić osobiście lub przez internet.

Złożenie wniosku jest dosyć proste, ale lepiej mieć przed sobą którąś z faktur od firmy energetycznej. Znajdują się tam dane (numer punktu energii elektrycznej), który trzeba koniecznie podać we wniosku. Wzór wniosku znajduje się w tym miejscu.

Spółdzielnie także

Niższe stawki nie dotyczą tylko osób mieszkających w domach jednorodzinnych. Prezes Urzędu Regulacji Energetycznej już w marcu tego roku informował, że przepisy wyraźnie wskazują, że z obniżki mogą skorzystać zarówno spółdzielnie, jak i wspólnoty mieszkaniowe.

„Zgodnie z ustawą z 27 października 2022 r. odbiorcą uprawnionym jest m.in. odbiorca uprawniony w rozumieniu ustawy z 7 października 2022 r., gdy zużywa energię elektryczną powyżej maksymalnych limitów zużycia energii elektrycznej określonych w tej ustawie oraz odrębnie wymienione wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe w zakresie, w jakim nie są odbiorcą uprawnionym, o którym mowa powyżej, i zużywają energię elektryczną na potrzeby podstawowej działalności. 

Zatem ochroną przewidzianą przez ustawę z 27 października 2022 r. objęte są spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe w zakresie zużycia energii powyżej limitów przewidzianych przez ustawę z 7 października 2022 r. na potrzeby tam wskazane oraz w zakresie pozostałych (niewymienionych w ustawie z 7 października 2022 r.) potrzeb związanych z podstawową działalnością” - wyjaśnia URE w piśmie do rzecznika praw obywatelskich.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
test