poniedziałek, 25 listopada 2024 21:54
WAŻNE!
Reklama

Warto odwiedzić Bory Tucholskie

Las jest naturalnym i malowniczym elementem polskiego krajobrazu. Jest środowiskiem życia wielu gatunków roślin, zwierząt i grzybów.
Warto odwiedzić Bory Tucholskie

Najczęściej marzymy o wymarzonym miejscu wypoczynku i różnych formach rekreacji. Planując wakacje lub urlop, większość z nas wybiera okolice z wodą, górami i oczywiście lasami. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu nadzoruje pracę 27 nadleśnictw oraz odpowiada za gospodarkę leśną prowadzoną w lasach w województwie kujawsko-pomorskim oraz południowej części województwa pomorskiego. Bory Tucholskie, jeden z największych kompleksów leśnych w kraju, zapraszają Państwa do odwiedzenia jednego z najpiękniejszych miejsc Polski.

Nadleśnictwo Tuchola stanowi część Borów Tucholskich, w których znajdują się malownicze rzeki, cieki wodne, źródliska, dobrze zachowane torfowiska oraz liczne gatunki roślin i zwierząt chronionych lub rzadkich - to bogactwo przyrodnicze Nadleśnictwa Tuchola. Bory Tucholskie obejmują obszar ok. 300 000 ha, tworząc krainę o wyjątkowym pięknie krajobrazu, gdzie nieprzebrane lasy przeplatają się z rzekami, strumieniami i czystymi jeziorami. Ten duży kompleks leśny tworzy swoisty mikroklimat, który korzystnie wpływa na człowieka.

Nadleśnictwo Woziwoda leży na północno-zachodnim skraju Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Bory Tucholskie" i jest jednym z najbardziej malowniczych nadleśnictw "wewnątrz" Borów Tucholskich. Cały obszar leży także na terenie etnograficznym Borów Tucholskich, zamieszkałym przez grupę etniczną Borowiaków. W ramach Leśnego Kompleksu Promocyjnego wytyczono szlaki kajakowe, piesze i rowerowe. Kajakami można pływać po rzekach Brdzie, Wdzie i Mątawie. Szczególną atrakcją dla miłośników wodniackich wypraw jest rzeka Brda, na której odbywają się coroczne wczesnowiosenne spływy kajakowe o randze międzynarodowej.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Rezerwat przyrody Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego - najstarszy rezerwat przyrody w Polsce i jeden z najstarszych w Europie. Rezerwat ten był już chroniony od 1827 roku, a jego tereny stanowią unikatowe stanowisko cisów. To miejsce stało się inspiracją dla artysty Leona Wyczółkowskiego, który tworzył tu wiele swoich prac, w tym znane obrazy "Cis Chrobry" i "Siostrzane Sosny". Niestety, mimo ochrony, liczebność populacji cisów maleje, co stanowi duże wyzwanie dla ich zachowania.

Warto również odwiedzić Kamień św. Wojciecha - granitowy głaz narzutowy, znany również jako Diabelski Kamień, położony na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa. Jest to trzeci co do wielkości głaz narzutowy w Polsce i największy na Pomorzu. W okolicy tego miejsca znajduje się również Kapliczka, gdzie w 1956 roku św. Jan Paweł II zatrzymał się podczas spływu kajakowego.

Podczas wizyty w lasach Bory Tucholskie, warto odwiedzić Wyłuszczarnię Nasion w Klosnowie, największą w Europie wyłuszczarnię nasion. Obecnie część pomieszczeń zabytkowej wyłuszczarni służy leśnikom do zajęć edukacyjnych, a łuszczenie nasion odbywa się w nowoczesnym obiekcie. Na terenie Nadleśnictwa Przymuszewo zachwycą jeziora lobeliowe, z charakterystyczną roślinnością i porostami, co świadczy o czystym powietrzu i dobrym stanie środowiska naturalnego.

Nasz region kryje wiele atrakcji, zarówno przyrodniczych, jak i kulturowych. Liczne szlaki turystyczne, ścieżki przyrodnicze, trasy nordic walking oraz cenne obiekty przyrodnicze, archeologiczne i kulturowe czekają na odwiedzających. Zachęcamy do odkrywania piękna naszych lasów i aktywnego spędzania czasu wśród natury.

Źródło: www.bdl.lasy.gov.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
test