Burmistrz Miasta Rypin, Przewodniczący Rady Miasta Rypin i Proboszcz Parafii św. Stanisława Kostki zapraszają na uroczystości 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz święta ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wydarzenie odbędzie się we wtorek 15 sierpnia 2023 roku na terenie miasta.
Obchody rozpoczną się w Kościele Parafii Św. Stanisława Kostki o godz. 9:30 koncertem utworów patriotycznych i kościelnych. Poranek umilą nam dźwięki Miejskiej Orkiestry Dętej.
Rypińska orkiestra to trzecia najstarsza orkiestra w Polsce, mająca swoje korzenie sięgające roku 1883, kiedy to została założona jako orkiestra strażacka. Jej działalność obejmowała różnorodne uroczystości. W okresie od 1905 do 1947 roku kapelmistrzem był Antoni Kant, którego rola była kluczowa dla wzrostu zarówno ilościowego, jak i artystycznego orkiestry. W latach późniejszych pod jego dyrygenturą orkiestra zdobyła uznanie, m.in. zdobywając pierwsze miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Orkiestr w Warszawie oraz w Poznaniu. W latach sześćdziesiątych liczebność zespołu wzrosła do 50 muzyków, a również zyskał on pełny zestaw instrumentów oraz jednolite umundurowanie. W 1991 roku władze miasta przejęły opiekę nad orkiestrą, tworząc Miejską Orkiestrę Dętą z siedzibą w Miejskim Ośrodku Kultury. W lutym 1995 roku nowym dyrygentem został Mirosław Becmer. Wprowadził nowy, bardziej zróżnicowany repertuar, zarówno marszowy, jak i koncertowy, co przyczyniło się do zwiększenia liczby muzyków w zespole. Orkiestra otrzymała również nowe instrumenty i mundury. Rozpoczęła regularne koncerty nie tylko w Rypinie, lecz także poza miastem, a także współorganizowała Wiosenne Spotkania Orkiestr Dętych.
Obecnie kapelmistrzem jest Jan Wojtas. Podobnie jak w przeszłości, orkiestra nadal uświetnia różnorodne uroczystości kościelne, państwowe oraz inne imprezy zorganizowane przez Rypiński Dom Kultury oraz miasto. Bierze również aktywny udział w akcjach, takich jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy oraz Rypińskie Wiosny Teatralne.
Po koncercie chętni wezmą udział w uroczystej mszy świętej za ojczyznę. Po jej zakończeniu nastąpi przemarsz pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbędzie się oficjalne złożenie zniczy i kwiatów.
Krótko przypominając, Bitwa Warszawska, znana potocznie jako Cud nad Wisłą, stanowiła przełomowy moment w trakcie wojny polsko-bolszewickiej, trwającej od 13 do 25 sierpnia 1920 roku. W owym czasie miała miejsce zacięta operacja wojskowa, podczas której Armia Czerwona nacierająca na Warszawę i na północny zachód od niej zmierzyła się z Wojskiem Polskim, skoncentrowanym nad Wisłą i Wieprzem. W obliczu krytycznego zagrożenia, oddziały Wojska Polskiego stanęły przed nieuchronną klęską, jednak zdołały odtrącić oraz pokonać nadchodzące siły Armii Czerwonej. To triumfujące zwycięstwo miało rewolucyjne implikacje, przewartościowując bieg wojny. Dzięki niemu Polska utrzymała swoją niepodległość, a także przeszkodziła radzieckim planom ustanowienia republiki sowieckiej. Kluczową rolę w bitwie odegrała kontrofensywa Wojska Polskiego przeciwko lewemu skrzydłu nadciągającej Armii Czerwonej. Plan operacji był efektem dyrektywy Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego. W wyniku tej bitwy Armia Czerwona poniosła znaczne straty, co otworzyło drogę do kolejnych tygodni ofensywy Wojska Polskiego.
Napisz komentarz
Komentarze