Polski astronauta, Sławosz Uznański wkrótce wyruszy w podróż kosmiczną, stając się kolejnym Polakiem, który dokona tego niesamowitego wyczynu od czasu Mirosława Hermaszewskiego, który osiągnął ten wyczyn 45 lat temu.
Sensacyjne wieści o planowanej wyprawie pojawiły się miesiąc temu, lecz zostały błyskawicznie zdementowane. Wówczas Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) tłumaczyła, że Sławosz Uznański znajduje się na krótkiej liście potencjalnych kandydatów, a ostateczne decyzje jeszcze nie zostały podjęte. Teraz jednak wszystko stało się jasne.
Realizacja tego polskiego lotu w kosmos jest możliwa dzięki porozumieniu podpisanemu przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Intensywne negocjacje trwały przez kilka miesięcy, a teraz nadeszło ostateczne potwierdzenie wyprawy Sławosza Uznańskiego.
Lot Polaka na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) będzie zrealizowane dzięki wsparciu firmy Axiom Space – amerykańskiego przedsiębiorstwa odpowiedzialnego za obsługę stacji na zlecenie NASA.
Historia dzieje sięna naszych oczach, a z niekrytą radością o tym donosi Politechnika Łódzka, instytucja, z której wywodzi się sam Uznański.
Polska Fundacja Fantastyki Naukowej dodaje, że prawdopodobnie Uznański wykorzysta rakietę Falcon 9 do swojej podróży. Prognozowana data to przyszły rok lub za dwa lata.
Fundacja wyjaśnia dalej: "Zgodnie z informacjami dostarczonymi przez POLSA, Sławosz będzie pełnił rolę testera technologii wielu polskich firm z sektora kosmicznego. Będzie również prowadził program edukacyjny dla uczniów szkół oraz przeprowadzał eksperymenty nadesłane przez pasjonatów i uczonych z Polski, którzy wezmą udział w konkursie ogłoszonym przez rodzimą agencję kosmiczną w lipcu."
Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), której prezesem jest profesor Grzegorz Wrochna, tłumaczy, że podpisane umowy gwarantują polskim naukowcom i inżynierom dostęp do europejskiego laboratorium kosmicznego, które z kolei oferuje warunki niedostępne na Ziemi.
"Niewątpliwie wybrane eksperymenty posiadają duży potencjał odnoszenia korzyści w dłuższej perspektywie, ponieważ przyczynią się do rozwoju technologii przydatnych nie tylko w sektorze kosmicznym. Współczesna gospodarka już nie może obyć się bez korzyści płynących z kosmosu" - podkreśla naukowiec.
Przeszło 22 tysiące osób wyraziło chęć udziału w tej misji. Spośród nich tylko 17 osób przeszło do finału. Rekrutacja obejmowała 5 etapów przeprowadzonych w różnych częściach Europy, obejmujących badania percepcji, przetwarzania informacji, pamięci wzrokowej, oraz wiedzy z zakresu matematyki, fizyki i języka angielskiego.
Sławosz Uznański będzie drugim Polakiem w kosmosie, po gen. Mirosławie Hermaszewskim (1941-2022). Mirosław Hermaszewski poleciał w kosmos 45 lat temu - 27 czerwca 1978 roku, na pokładzie radzieckiego statku Sojuz 30, w towarzystwie radzieckiego kosmonauty Piotra Klimuka. Ich misja trwała 8 dni, w ciągu których wykonali 126 okrążeń wokół Ziemi.
Napisz komentarz
Komentarze