W czasie okrążania Warszawy około 4 tys. żołnierzy oddziałów bolszewickich dotarło 15 sierpnia aż do Brodnicy. Po wyparciu oddziałów polskich zajęli najważniejsze place i budynki w mieście. 18 sierpnia nastąpiła jednak kontrofensywa wojsk polskich, dowodzonych przez płk. Witolda Aleksandrowicza i ppłk. Ignacego Mielżyńskiego. Wojsko polskie, liczące 2,5 tys. żołnierzy, wspomagane przez mieszkańców Brodnicy i pociąg pancerny „Wilk”, po kilku godzinach walk pokonało oddziały rosyjskie. WIECZOREM, 18 SIERPNIA 1920 r., BRODNICA BYŁA WOLNA!
Brodniczanie, doceniając swoich bohaterów, w siódmą rocznicę bitwy pod Brodnicą, w 1927 roku, odsłonili kaplicę - pomnik na cmentarzu wojskowym, w Lasku Miejskim. W uroczystościach uczestniczył pułkownik Jarosław Aleksandrowicz, który zdjął wówczas z piersi swój krzyż „Virtuti Militari”, otrzymany za Bitwę Brodnicką i zawiesił go w kaplicy, na tablicy z nazwiskami poległych żołnierzy.
Od tego czasu, każdego roku, 18 sierpnia, na cmentarzu wojskowym odbywają się uroczystości poświęcone bohaterom tamtych wydarzeń. W ten sposób brodniczanie czczą pamięć o swoich bohaterach. W ubiegłorocznych obchodach uczestniczyła rodzina pułkownika Jarosława Aleksandrowicza - pani Anna Maria Hansson oraz Witold Hansson, mieszkający na co dzień w Szwecji - wnuczka i prawnuk bohatera wygranej bitwy pod Brodnicą, pułkownika Jarosława de Witold Aleksandrowicza.
W Bitwie pod Brodnicą zginęło 35 Polaków. 18 sierpnia 2020 r., odbył się uroczysty pogrzeb ekshumowanych żołnierzy Wojska Polskiego z 362. Pułku Piechoty z Bydgoszczy. W ceremonii pogrzebowej udział wzięli: Joanna Piskorz, zastępca dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa wraz z dyrektorem Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosławem Golonem oraz naczelnikiem delegatury IPN w Bydgoszczy, Edytą Cisewską.
Szczegółowy program uroczystości:
- * godz. 16.30 - przemarsz żołnierzy z IV Brodnickiego Pułku Chemicznego oraz orkiestry wojskowej ulicami Brodnicy: Czwartaków; Mazurska, Mostowa, Kościuszki, Duży Rynek.
- * godz. 16.45 - zbiórka uczestników uroczystości na Dużym Rynku w Brodnicy i przejście do kościoła pw. św. Katarzyny (fara);
- * godz. 17.00 - msza św. w kościele pw. św. Katarzyny (fara);
- * godz.18.10 - przemarsz uczestników na Cmentarz Wojskowy przy ul. Świerkowej, ulicami: Farna, Kopernika, Mały Rynek, Kamionka, Kolejowa, Dworcowa, Gajdy, Świerkowa. Chętni mogą skorzystać z autobusu, podstawionego przy ul. Farnej w Brodnicy.
- * godz. 18.30 - rozpoczęcie uroczystości na Cmentarzu Wojskowym.
- * godz. 19.30 - zakończenie.
Informacja i tekst nadesłany przez Rzecznik Prasową UM w Brodnicy
Napisz komentarz
Komentarze