Brodnica, miasto położone na niewielkim wzniesieniu nad Drwęcą, jest stolicą Pojezierza Brodnickiego. W 1260 r. Brodnica była grodem krzyżackim na pograniczu Ziemi Chełmińskiej i Michałowskiej. Dzisiaj miasto jest ośrodkiem turystycznym i dogodnym punktem wyjścia wycieczek w rejon jezior brodnickich. Obok walorów przyrodniczych posiada wiele obiektów zabytkowych, jak np. zachowany z XIII-XIV w. układ urbanistyczny z trójkątnym rynkiem, będącym pozostałością placu targowego, który rozwinął się z drogi prowadzącej do przeprawy na Drwęcy. Niewiele jest w Polsce tak atrakcyjnych terenów jak Pojezierze Brodnickie. O jego atrakcyjności decydują malownicze i czystej jeziora, bujne, wielogatunkowe lasy, urozmaicona rzeźba terenu, bogate walory dóbr kultury oraz zagospodarowanie turystyczne. Powierzchnię Pojezierza Brodnickiego ukształtował ostatni lądolód zwany vistulianem około 17 tys. lat temu. Rzeźba terenu charakteryzuje się urozmaiceniem, dynamiką i bogactwem form.
Pojezierze Brodnickie od dawna budziło zainteresowanie przyrodników. Teren ten, szczególny pod względem krajobrazowym, charakteryzuje się wielką różnorodnością przyrodniczą. Zauważył to, nieżyjący już, znany polski botanik i działacz ochrony przyrody, profesor UAM w Poznaniu Zygmunt Czubiński, publikując w 1937 roku opracowanie pt. "Roślinność Pojezierza Brodnickiego i terenów sąsiednich ze stanowiska ochrony przyrody". W pracy tej przedstawiona została przyroda Pojezierza Brodnickiego głównie od strony botanicznej, tworząc podwalinę dla obecnych rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych funkcjonujących w granicach Nadleśnictwa Brodnica. Egzemplarz wspomnianego powyżej opracowania znalazł się w zasobach historycznych Nadleśnictwa. Przyroda Pojezierza Brodnickiego zawsze zachwycała i nadal zachwyca, co niewątpliwie jest zasługą długiej tradycji ochrony przyrody na tym terenie kultywowanej przez lokalnych przyrodników, leśników i mieszkańców świadomych bogactwa swojej małej ojczyzny.
Możemy śmiało powiedzieć, że Pojezierze Brodnickie zalicza się do najpiękniejszych pojeziernych terenów w naszym kraju. Największymi atutami tego regionu jest bogate przyrodnicze otoczenie – liczne wielogatunkowe lasy i ponad 100 malowniczych jezior z czystą wodą.
Do największych i najbardziej znanych zaliczają się:
– Wielkie Partęczyny (324 ha)
– Skarlińskie (294 ha)
– Bachotek (211 ha)
– Sosno (188 ha)
– Płowęż (174 ha)
– Wądzyńskie (170 ha)
– Zbiczno (129 ha i 41 m głębokości – najgłębsze jezioro na pojezierzu)
– Ciche (110 ha)– Wysokie Brodno (91 ha)
– Niskie Brodno (87 ha)
Ze względu na ilość jezior, pojezierze bywa też nazywane „Krainą 101 jezior”. Tworzą one długie łańcuchy jezior rynnowych, idealne do spływów kajakowych. Takie walory przyrodnicze sprawiają, że teren ten jest idealny do turystyki pieszej, rowerowej, konnej oraz kajakowej, to także świetne miejsce dla biegaczy, grzybiarzy i wędkarzy.
Nadleśnictwo Brodnica zajmuje powierzchnię 21179 ha i podzielone jest na 3 obręby leśne: Mścin, Zbiczno i Rudę. W skład Nadleśnictwa wchodzi 15 leśnictw, Szkółka Leśna Zarośle i Ośrodek Hodowli Zwierzyny „Mszano". Nadleśnictwo nadzoruje gospodarkę leśną w lasach innych własności na powierzchni ponad 3247,02 ha. Na terenie Nadleśnictwa Brodnica dominują gleby rdzawe na powierzchni ponad 77%, gleby płowe to około 8% powierzchni, pozostałe to gleby brunatne właściwe, gleby bielicowe, murszowe i czarnoziemy. W dorzeczu rzeki Drwęcy, Brynicy oraz w części przybrzeżnej jezior znajdują się gleby torfowe i murszowe. Dominującym typem siedliskowym lasu jest Las Mieszany Świeży. Najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem w lasach Nadleśnictwa Brodnica jest sosna pospolita, zajmująca 84% powierzchni leśnej oraz dąb. Sosna występująca zarówno w litych drzewostanach, jak też z udziałem dębu, buka czy modrzewia, cechuje się dobrą jakością techniczną. Jednak w związku ze zdecydowaną przewagą zasobnych siedlisk lasowych zachodzi pilna potrzeba przebudowy istniejących drzewostanów. Obecne działania brodnickich leśników polegają głównie na przebudowie tych drzewostanów, dostosowującej skład gatunkowy do możliwości produkcyjnych siedliska. Urozmaicona rzeźba terenu nadleśnictwa powstała w okresie zlodowacenia bałtyckiego. Pod względem klimatycznym nadleśnictwo znajduje się w regionie klimatycznym Mazurskim.
Na terenie Nadleśnictwa Brodnica znajdują się dwa parki krajobrazowe – Brodnicki Park Krajobrazowy, utworzony w 1985 roku , o pow. 13 674 ha (w stanie posiadania Nadleśnictwa zajmuje pow. ok. 7 482 ha) oraz Górznieńsko - Lidzbarski Park Krajobrazowy, utworzony w 1990 roku, o pow. 27 764,30 ha (w stanie posiadania Nadleśnictwa zajmuje pow. ok. 6 469 ha).
Brodnicki Park Krajobrazowy
Na najcenniejszych przyrodniczo i krajobrazowo terenach pojezierza utworzono w 1985 roku Brodnicki Park Krajobrazowy. Jego powierzchnia wynosi 16 685 ha, z czego 60% stanowią lasy, a 10% zbiorniki wodne. Największym bogactwem parku jest jego urozmaicona fauna i flora – został on utworzony głównie w celu jej ochrony. Występuje w nim wiele gatunków roślin i zwierząt objętych ścisłą ochroną. Rośliny, które można spotkać w parku, to m.in. lilia złotogłów, storczyk obuwik pospolity czy 3 gatunki rosiczek. Bardzo ciekawa jest również fauna, gdyż na terenie parku żyje m.in. bielik, orlik krzykliwy, bocian czarny, perkoz, wydra i bóbr.
Pozostałe atrakcje wypełniające czas aktywnego wypoczynku na pojezierzu to między innymi: zwiedzanie leśnych ścieżek dydaktycznych w miejscowościach Grabiny oraz Górzno, umożliwiające poznawanie tajemnic, którymi rządzi się natura, spływy kajakowe jeziorami i rzeką Drwęcą, dzięki którym przyrodę pojezierza można oglądać z najpiękniejszej perspektywy, jazda konna, która pozwala z siodła podziwiać tajemnice natury.
tekst nadesłany przez: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu
Napisz komentarz
Komentarze