W ostatnim okresie obserwuje się u młodych ludzi wzrastającą tendencję do angażowania się w ryzykowne aktywności, co wiąże się z rosnącą popularnością niebezpiecznych zabaw. W przestrzeni internetowej młodzież natrafia na krótkie filmy, w których uczestnicy podejmują się wykonywania konkretnych zadań, często zagrażających życiu i zdrowiu. Zainspirowani, biorą udział w tzw. challenge'ach.
Celem wyzwania zapoczątkowanego w marcu tego roku jest schowanie się na 48 godzin. Im większa spektakularność ucieczki w ramach „48 hours challenge – zniknij bez śladu”, tym więcej punktów użytkownik może zdobyć. Od marca nie ma tygodnia, żeby policja nie otrzymała informacji o czyimś zaginięciu.
Psycholog dziecięcy dr Aleksandra Piotrowska twierdzi, że to, co dla dorosłych jest idiotyczną grą, dzieciom może wydawać się atrakcyjne. Podkreśla, że dzieci mają inny poziom wiedzy i małe zdolności krytycznego myślenia, a w zamian duże pokłady buntu i negacji. Rodzice powinni rozmawiać ze swoimi potomkami na tematy zagrożeń i zaginięć, żeby podnieść ich świadomość w tej kwestii. Takie rozmowy powinny wychodzić naturalnie i bardzo często przewijać się w codziennych rozmowach. Dzieci powinny być świadome konsekwencji swoich zachowań. Pierwszą konsekwencją ucieczki z domu może być dozór kuratora. Jednak jeśli osoba niepełnoletnia powtarza swoje zachowanie, może trafić do ośrodka wychowawczego.
Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych prezentuje najczęstsze motywy za ucieczkami nieletnich, wyodrębniając kluczowe przyczyny tego zachowania. Należą do nich deficyt bliskości i akceptacji w rodzinie, próba radzenia sobie z presją życiową, przypadki złego traktowania, trudności szkolne, niezdrowe relacje uczuciowe oraz napięcia i konflikty w środowisku domowym. Natomiast raport fundacji ITAKA ukazuje, że to częściej dziewczynki podejmują krok opuszczenia domu. Według analizy dr. Piotrowskiej jest to powiązane z wczesnym okresem dojrzewania. Wyjaśnia ona, że w tym czasie budzą się w nich potrzeby emocjonalne, a mimo że pozostają jeszcze dziećmi, odczuwają pragnienie głębokich więzi i wymiany uczuć. Ekspertka podkreśla, że w tym okresie są niezwykle podatne na wpływ oszustów oraz przestępców, co stanowi istotne zagrożenie.
W odpowiedzi na doniesienia medialne o zaginięciach pozorowanych przez nastolatków funkcjonariusze i pracownicy cywilni z Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy zorganizowali przedsięwzięcie, do którego zaprosili strażaków z JRG nr 1 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy oraz OSP w Brzozie, ratowników medycznych z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy oraz Grupę Ratownictwa Medycznego PCK Bydgoszcz. Bydgoscy policjanci opublikowali film profilaktyczny dla młodzieży. Widać na nim, jak poważne konsekwencje może mieć zabawa w opuszczenie domu bez żadnej informacji dla najbliższych.
Napisz komentarz
Komentarze