piątek, 22 listopada 2024 18:38
WAŻNE!
Reklama dotacje rpo

PKP planuje duże inwestycje w infrastrukturę kolejową w Rypinie

Dzięki staraniom władz miasta, burmistrza i parlamentarzystów w 2021 roku udało się przywrócić ruch pasażerski na kolejach do Rypina. Co dalej?
  • Źródło: Paweł Grzybowski Burmistrz Miasta Rypin
PKP planuje duże inwestycje w infrastrukturę kolejową w Rypinie

Źródło: Rypin - oficjalny profil miasta

Seria interwencji i wysokopoziomowych rozmów z Polskimi Kolejami Państwowymi Polskie Linie Kolejowe oraz kolejnymi wykonawcami prac przyczyniła się do wznowienia prac nad przebudową przejazdu kolejowego przy ul. Mławskiej, co w końcu pozwoli na usunięcie uciążliwego znaku "STOP", który dotąd generował korki i frustrację kierowców. Co więcej, na wniosek Urzędu Miasta Rypin, inwestor podniósł standard przejazdu, co dodatkowo zwiększy bezpieczeństwo. Zamiast znaku będą rogatki dla ruchu samochodowego i pieszych, które znacząco podniosą poziom bezpieczeństwa. Niedawno zakończyła się także kompleksowa modernizacja placu rozładunkowego. Rypin to nie tylko ważny punkt dla ruchu pasażerskiego, ale także kluczowy węzeł dla taboru kolejowego, obsługujący głównie branżę paliwową oraz ładunki z terminala portowego w Gdańsku i z południa Polski, obsługujące m.in. firmę Cedrob S.A.

PKP PLK ogłosiło przetarg na projekt i wykonanie prac związanych z odbudową stacji Rypin na linii kolejowej nr 33 na odcinku Sierpc-Brodnica. Przystanek pasażerski, na którym pociągi dotąd nie mogły kończyć biegu ani się krzyżować, zostanie teraz przekształcony w pełnoprawną stację. Plan obejmuje budowę nowych, automatycznych urządzeń do sterowania ruchem kolejowym oraz kompleksową wymianę torowiska. Po zakończeniu prac stacja zostanie wyposażona w cztery tory główne, trzy boczne oraz tor wyciągowy, umożliwiający manipulacje składami i grupami wagonów na tory boczne. Modernizacji ulegnie również peron numer 1, zaś peron numer 2 zostanie rozebrany i odbudowany na nowym miejscu. Wszystkie perony zostaną wyposażone w wiaty, ławki, poręcze, ogrodzenie, gabloty informacyjne, stojaki na rowery oraz system oznakowania dotykowego i stałego. Dostęp do peronów zostanie dostosowany dla osób z niepełnosprawnością i o ograniczonej mobilności. Cała ta kompleksowa modernizacja infrastruktury kolejowej przyczyni się do rozwoju zarówno ruchu pasażerskiego, jak i towarowego, jednocześnie redukując obciążenie transportem drogowym w obszarze miasta.

Wciąż trwają rozmowy z Ministrem Aktywów Państwowych oraz Zarządem PKP S.A. dotyczące generalnego remontu budynku dworca, który jest w gestii PKP Nieruchomości. Taki remont byłby zwieńczeniem kompleksowej rewitalizacji stacji kolejowej w Rypinie. Te planowane inwestycje z pewnością poprawią komfort podróżujących, zwiększą dostępność połączeń krajowych i regionalnych oraz przyczynią się do rozwoju ruchu towarowego w naszym regionie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
test