W środę 30 sierpnia w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbyła się uroczysta gala, podsumowująca trzydziestoletnią działalność Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
W Jordankach zgromadziła się liczna publiczność, składająca się zarówno z byłych, jak i obecnych pracowników WFOŚiGW, przedstawicieli zarządów WFOŚiGW, a także reprezentanci instytucji takich jak NFOŚiGW, Lasów Państwowych, Państwowej Straży Pożarnej, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Wojewódzkiej Komendy Policji. Nie zabrakło również wójtów, burmistrzów i starostów z województwa kujawsko-pomorskiego.
W trakcie uroczystości jubileuszowej zaprezentowano film, w którym przedstawiono najważniejsze osiągnięcia trzydziestu lat działalności funduszu. Po projekcji filmu głos zabrał Prezes Zarządu, Ireneusz Stachowiak. W swoim przemówieniu podkreślił, że trzydzieści lat to niewiele czasu, aby naprawić środowisko po dwóch wiekach eksploatacji, w których ignorowano szkody wynikające z budowy fabryk, rozwoju transportu samochodowego i ogólnego postępu. Wyraził to następującymi słowami:
Można powiedzieć, że nasze społeczeństwo bogaciło się i rozwijało, zapominając jednocześnie o jednym z najważniejszych aspektów - ochronie środowiska. Można powiedzieć, że obudziliśmy się dopiero pod koniec XX wieku.
Po przemówieniach nadszedł moment wyjątkowy dla pracowników WFOŚiGW w Toruniu, którzy zostali uhonorowani złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami za ich długoletnią służbę, które wręczył wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Ponadto wręczono odznaki honorowe "Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Klimatu" w imieniu minister Anny Moskwy, a także przyznano 30 statuetek EKO-ORŁÓW, w tym dla Pawła Grzybowskiego, Burmistrza Miasta Rypin, który przypomina:
Nasze miasto wielokrotnie korzysta ze wsparcia i wielu programów realizowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Służą one szeroko rozumianej poprawie środowiska naturalnego. Od 2009 r. wzbogacamy oraz odnawiamy wiekową i gatunkową zieleń miejską, od 2013 r. realizujemy niezwykle istotne przedsięwzięcie, jakim jest usuwanie wyrobów zawierających azbest. Należy wspomnieć także o współpracy w zakresie realizacji programu „Czyste Powietrze” i „Czyste Mieszkanie”, dofinansowaniu wymiany źródeł ciepła, termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Ponadto nieustannie otrzymujemy wsparcie przy organizacji ekologicznych kampanii edukacyjnych.
Napisz komentarz
Komentarze