Parowozownia została zakupiona od początku z myślą o naszej gminnej kolekcji dóbr kultury, która znalazłaby tutaj miejsce, ponieważ jak sama nazwa wskazuje, było to miejsce garażowania parowozów i chcemy taką funkcję również przywrócić. Będą odtworzone torowiska, zarówno w obiekcie, jak i przed obiektem. Staramy się również, żeby w obiekcie był zlokalizowany parowóz, a przed obiektem wagony. Część obiektu będzie wykorzystana również na galerię, w której będą prezentowane eksponaty gminnej kolekcji dóbr kultury
- wyjaśnia Jan Koprowski, Wójt Gminy Brzuze.
Decyzja o zlikwidowaniu cukrowni w Ostrowitem została podjęta w 2007 roku. Zakład zatrudniał wówczas ponad 100 osób, będąc jednym z najnowocześniejszych i największych fabryk w tej części regionu. Bezpośrednim powodem zamknięcia firmy było ograniczenie limitów produkcji cukru, uregulowane przez Unię Europejską.
Lokalny samorząd od 2011 roku stara się odrestaurować opuszczone budynki. W 2022 roku udało się otworzyć Dom Kultury Osada. Samorząd pozyskał również 4,25 mln zł z Polskiego Ładu na realizację projektu „Rewitalizacja parowozowni, pozostałych obiektów oraz obszarów zdegradowanych i poprzemysłowych po Cukrowni Ostrowite”. Gmina Brzuze dołożyła na ten cel ponad 1 mln zł. Prace remontowe trwają od zimy, a pierwszy efekt przebudowy będzie można zobaczyć już za dwa dni.
Napisz komentarz
Komentarze