sobota, 23 listopada 2024 02:18
WAŻNE!
Reklama

Tężnia solankowa w Brodnicy

Od 22 września mieszkańcy Brodnicy oraz odwiedzający nasze miasto goście mogą korzystać z tężni solankowej. Choć inwestycja została zakończona już w lipcu 2023, zgodnie z harmonogramem prac, to dopiero teraz – po 3 miesiącach od zakończenia budowy – tężnia została podłączona do sieci energetycznej. Tężnia działa w trybie automatycznym, od godz. 11.00 do 20.00.
  • Źródło: Rzecznik Prasowa Urzędu Miejskiego w Brodnicy
Tężnia solankowa w Brodnicy

Tężnia solankowa, to pomysł radnego Wojciecha Wiśniewskiego, zrealizowany w ramach BUDŻETU OBYWATELSKIEGO 2022. Każda inwestycja, realizowana w ramach budżetu obywatelskiego, to decyzja mieszkańców Brodnicy, którą wyrażają w głosowaniu. W tym konkretnym przypadku, zagłosowało 1015 brodniczan.
Wybudowano obiekt o konstrukcji drewnianej, z pojedynczych elementów, posadowiony na żelbetowej płycie fundamentowej, z dachem jednospadowym. Wykonano zbiornik solanki wraz z pompą zasilającą tężnię, przyłącze wodociągowe, bezpośrednio przy tężni opaskę o szerokości 50 cm, z kruszywa mineralnego. Utwardzono teren wokół tężni, z nawierzchni mineralnej wodoprzepuszczalnej, dokonano wymiany części istniejącego utwardzenia z płyt betonowych, nasadzono zieleń, ustawiono ławki i kosze na śmieci oraz doświetlono obiekt.

Koszt inwestycji radny oszacował wstępnie na 358 500,00 zł. Realny koszt wyniósł 624.565,71 zł.

Wykonawca - Yardo Blue Łukasz Okruciński z Torunia. 

Medialna burza wokół projektów realizowanych w ramach budżetu obywatelskiego pokazuje, że wielu z nas nie wie/nie rozumie, czym tak naprawdę jest społeczeństwo obywatelskie?

Najprościej mówiąc, jest to niezależna od władzy zbiorowość samoorganizujących się osób. W Brodnicy, od 2016 roku dysponująca narzędziem w postaci budżetu obywatelskiego. Oznacza to, że brodniczanie mogą sami współdecydować o wydatkach publicznych, w perspektywie kolejnego roku budżetowego.

W jaki sposób? Najpierw mieszkańcy zgłaszają propozycje zadań do budżetu, które następnie są analizowane przez specjalnie do tego powołaną komisję, pod kątem możliwości realizacji. Propozycje zadań, które pomyślnie przeszły weryfikację, poddaje się później pod powszechne i bezpośrednie głosowanie. W efekcie, projekty które osiągnęły najlepszy wynik w głosowaniu, aż do wyczerpania puli środków przeznacza się do realizacji - wpisując je do uchwały budżetowej. Tak zrealizowano przycupki, pszczelą wyspę czy plac zabaw na Michałowie.

By jednak instytucja budżetu obywatelskiego działała w sposób prawidłowy potrzebne jest zaangażowanie całego społeczeństwa, gdyż to ono jest podstawowym filarem tej instytucji. Zaangażowanie realne, nie wirtualne.

Informacje o projektach nie są tajne, publikowane są na stronach: www.brodnica.pl, fb/Brodnica.PL-oficjalny profil miasta, fb/JarosławRadaczBurmistrzBrodnicy, na stronie https://budzetobywatelski.brodnica.pl/, tablicach ogłoszeń oraz w BIPie. Jest więc czas na to, by je krytykować, oceniać, zgłaszać swoje uwagi.

Wszystkie wnioski realizowane w budżecie obywatelskim 2022 – w tym projekt tężni - oceniała komisja, w skład której wchodzili, między innymi: radna Joanna Rumińska Radna (Kocham To Miasto) - przewodnicząca, radna Alicja Beksa (Przyszłość Brodnicy), radny Mateusz Szafrański (Przyszłość Brodnicy), radny Wojciech Wiśniewski (PiS), radna Jadwiga Zakrzewska (Kocham to Miasto) i pracownicy UM.

 

Informację nadesłała:
Rzecznik Prasowa Urzędu Miejskiego w Brodnicy
Katarzyna Watkowska



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
test