niedziela, 24 listopada 2024 18:19
WAŻNE!
Reklama dotacje rpo

"Szlak Kopernikowski na Kujawach i Pomorzu" w Skrwilnie

Wystawa plenerowa, po ekspozycji w kilku miastach województwa, od dwóch dni prezentowana jest również w Skrwilnie. Dla wszystkich zainteresowanych otwarta do 9 października 2023 r.
"Szlak Kopernikowski na Kujawach i Pomorzu" w Skrwilnie

Źródło: GDK w Skrwilnie

WYSTAWA 

Miejsce: Skrwilno, plac przy świetlicy wiejskiej, ul. Rypińska 9

Dostępność: 25 września – 9 października

Celem wystawy "Szlak Kopernikowski na Kujawach i Pomorzu" jest przedstawienie koncepcji i przebiegu Szlaku Kopernikowskiego oraz promowanie kluczowych miejsc i obiektów znajdujących się na kujawsko-pomorskim odcinku tej trasy. Wystawa składa się z dwunastu plansz, które w szczegółowy sposób prezentują istotne miejsca i obiekty związane ze szlakiem. Niektóre z nich mają bezpośredni związek z Mikołajem Kopernikiem, takie jak Toruń, Chełmno czy Grudziądz, podczas gdy inne świadczą o zachowanej pamięci o jego życiu i dorobku, takie jak pomniki, planetaria czy astrobazy.

Inicjatorem i organizatorem wystawy jest Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa z siedzibą w Toruniu, a nad nią Honorowy Patronat objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotr Całbecki. Realizacja wydarzenia została dofinansowana z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

KONCEPCJA SZLAKU

Szlak Kopernikowski województwa kujawsko-pomorskiego jest najnowszym, ale nawiązującym do wcześniejszych planów i projektów, szlakiem kulturowym w regionie. Jego celem jest znacząca poprawa atrakcyjności oferty turystycznej województwa, przedstawienie go jako kulturowo atrakcyjnego obszaru oraz promowanie dziedzictwa kulturowego, które kształtuje tożsamość jego mieszkańców. Ponadto, szlak ma funkcję edukacyjną, przybliżając turystom życie i działalność Mikołaja Kopernika oraz jego związki z regionem.

Otwarcie Szlaku Kopernikowskiego jest związane z 550. rocznicą urodzin wielkiego astronoma w 2023 roku. Ten nowy odcinek szlaku jest rozszerzeniem już istniejącego szlaku województwa warmińsko-mazurskiego i będzie łączyć się z odcinkiem prowadzącym przez obszar województwa pomorskiego. Powstanie szlaku zostało umożliwione dzięki listowi intencyjnemu podpisanemu 24 marca 2022 roku w Toruniu przez marszałków tych trzech województw oraz przedstawicieli gmin i powiatów, przez które będzie przebiegał.

PRZEBIEG SZLAKU

Trasa głównego Szlaku Kopernikowskiego województwa kujawsko-pomorskiego została podzielona na część północną i wschodnią, z dodatkową trasą alternatywną. Cały szlak ma charakter biograficzny, kulturowy i edukacyjny. Podczas podróży tym szlakiem można poznać młodzieńcze lata i proces kształtowania się Mikołaja Kopernika jako badacza (m.in. w Toruniu, Chełmnie, Włocławku), ale także jako aktywnego uczestnika życia społecznego. Ta narracja uzupełniona jest szerokim kontekstem społeczno-kulturowym epoki, w której Kopernik żył i tworzył. Szlak uwzględnia także miejsca i obiekty, które bezpośrednio odnoszą się do zainteresowań badawczych Kopernika, jego dzieła i wpływu jego naukowych osiągnięć. Dlatego na trasie znajdują się muzea, planetaria i obserwatoria, które promują dziedzictwo kopernikańskie.

Oprócz głównego szlaku istnieją też trasy tematyczne, w tym trasa biograficzna i edukacyjna. Trasę biograficzną można odkryć podróżując z województwa pomorskiego przez Grudziądz, Toruń, aż po Włocławek, jednak trasa ta nie jest ułożona chronologicznie. Natomiast trasę edukacyjną można rozpocząć bezpośrednio z odcinka warmińsko-mazurskiego, prowadząc ją przez atrakcyjne miejsca, takie jak astrobazy w Brodnicy i Golubiu-Dobrzyniu, planetaria w Toruniu i Grudziądzu, czy też obserwatorium astronomiczne w Piwnicach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
test