Co roku jesienią organizowane są obchody upamiętniające ofiary zbrodni Selbstschutzu. Selbstschutz to oddziały niemieckiej mniejszości narodowej, które w czasie II wojny światowej dokonały masowej eksterminacji polskiej inteligencji, ziemian i księży w ramach akcji Intelligenzaktion. We wrześniu 1939 roku siedzibą organizacji stał się budynek dzisiejszego Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie.
W tym roku przypada 84. rocznica zbrodni Selbstschutzu.
Upamiętniamy zbrodnie czynione rękoma niemieckich oprawców, tak zwanych kolonistów, którzy mieszkali na tych ziemiach wcześniej, znali mieszkańców tych ziem, znali doskonale to środowisko, wiedzieli kogo, gdzie znaleźć, jak skutecznie eksterminować. Niestety ta zbrodnia pomorska odcisnęła wielkie, niezatarte piętno na społeczeństwie powiatu rypińskiego i Ziemi Dobrzyńskiej
- podkreśla Dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej, Andrzej Szalkowski.
Obchody rozpoczną się 20 października o godz. 10:00 od występów artystycznych przygotowanych przez uczniów Szkoły Podstawowej w Skudzawach. Następnie odbędzie się uroczysta Msza Święta, po której uczestnicy procesją przejdą do Lasku Rusinowskiego. Tutaj odbędzie się Apel Pamięci, złożenie kwiatów i zniczy. Będzie to również moment zadumy.
Napisz komentarz
Komentarze