niedziela, 24 listopada 2024 14:01
WAŻNE!
Reklama dotacje rpo

Choinki nadchodzi czas. Gdzie kupić drzewko i dlaczego najlepsze jest naturalne?

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Choinki nadchodzi czas.
  • Źródło: informacja prasowa
Choinki nadchodzi czas. Gdzie kupić drzewko i dlaczego najlepsze jest naturalne?

Dlaczego ubiera się choinkę?

Choinką bożonarodzeniową nazywamy ozdobione drzewko iglaste – świerk, sosnę lub jodłę. Drzewko świąteczne symbolizuje życie, odradzanie się i płodność, a kolor zielony jest utożsamiany z nadzieją, witalnością i narodzinami. Oprócz symboliki drzewka nie bez znaczenia są również dekoracje świąteczne, jakimi przystrajamy choinkę. Światełka symbolizują narodziny Jezusa, wskazują drogę, chronią dom i odstraszają złe moce. Na współczesnych choinkach najczęściej znajdziemy ozdobne bombki, których kształt nawiązuje do jabłek – symbolu zdrowia i pożywienia dla duchów zmarłych. Kilka wieków temu zwyczaj ubierania choinki obejmował właśnie przystrajanie drzewek wspomnianymi jabłkami, a także orzechami, które miały być symbolem siły, dobrobytu i udanego pożycia małżeńskiego. Zwyczaj ozdabiania choinki to także zakładanie łańcuchów będących znakiem rodzinnych więzi. W niektórych domach wciąż ozdabia się choinki aniołami, których zadaniem jest opieka nad domem.

Naturalna choinka to przede wszystkim nawiązanie do tradycyjnych świąt, gdzie drzewko świąteczne wypełniało zapachem cały dom. Drzewko z lasu wprowadza niezwykły, świąteczny klimat. Naturalna barwa igieł, zapach żywicy, nieco nieregularny kształt, odrobinę krzywy czubek, wszystko to nadaje wyjątkowy charakter każdemu świątecznemu drzewku i sprawia, że każda choinka jest inna.

Hodowla żywej choinki jest bardziej ekologiczna. Choinka rosnąc cały czas pobiera szkodliwy dwutlenek węgla i produkuje tlen. Rosnąc, w ciągu 10 lat każde choinkowe drzewko absorbuje 25 kg dwutlenku węgla. Stuhektarowa plantacja pochłania rocznie ponad 1500 ton dwutlenku węgla! Po wycięciu, jej korzenie stanowią zaś dobrą biomasę, która przekształca się w próchnicę użyźniającą glebę, czyli cenny humus.

Nie jest prawdą, że kupując naturalną choinkę niszczymy las. Przeważnie rosną one na specjalnych plantacjach lub w lasach w miejscach gdzie nie mogą rosnąć wysokie drzewa, na przykład pod liniami wysokiego napięcia. Po świętach taką choinkę można rozdrobnić i dodać do kompostu lub po prostu wyrzucić, ponieważ drzewko szybko się rozłoży. Pocięte gałązki mogą zostać także wykorzystane jako płaszcz ochronny dla naszych roślin ogrodowych. W niektórych miastach organizowana jest też zbiórka starych choinek dla ogrodu zoologicznego. To przysmak dla niektórych zwierząt, ale i zabawka, na której mogą ostrzyć pazury.

Sosna, świerk czy jodła?

Dokonując wyboru naturalnej choinki, warto wziąć pod uwagę wspomniane wcześniej aromaterapeutyczne właściwości drzew iglastych.

Najczęściej poszukiwanymi gatunkami na bożonarodzeniowe drzewka są przede wszystkim jodła i świerk. Sosnę, w którą obfitują nasze lasy, rzadko wybieramy jako tradycyjną ozdobę, chociaż dawniej ten gatunek był bardzo popularnym drzewkiem bożonarodzeniowym.

Gdzie kupić drzewko?

W choinkę najlepiej zaopatrzyć się w najbliższym nadleśnictwie. Wówczas mamy pewność, że będzie ona pochodziła z legalnego źródła. Te z legalnych upraw posiadają specjalne etykiety, a te sprzedawane przez nadleśnictwa i leśnictwa wydawane są wraz z odpowiednią asygnatą. Pochodzą one ze specjalnie do tego przygotowanych plantacji, bądź z cięć pielęgnacyjnych prowadzonych w ramach zrównoważonej gospodarki leśnej. Plantacje choinek zakłada się w miejscach, w których raczej trudno będzie docelowo wyhodować

kilkudziesięcioletni las jak np. pod liniami wysokiego napięcia. Taka plantacja przez 4 do 7 lat stanowi element ekosystemu, biorący udział w obiegu dwutlenku węgla i tlenu. W nadleśnictwach nadzorowanych przez Regionalną Dyrekcje Lasów Państwowych w Toruniu sprzedaż choinek rozpoczęła się na początku grudnia. W tym roku toruńscy leśnicy, jak co roku, przygotowali na sprzedaż tysiące pięknych choinek. Do wyboru są świerki (pospolity, srebrny i kłujący), sosny i jodły. W niektórych Nadleśnictwach drzewko możemy sami pozyskać wykupując u leśniczego asygnatę lub kupić przygotowane już wcześniej w doniczce z bryłą korzeniową.

Samemu wybierzesz drzewko

Wyboru choinki na specjalnie przygotowanej plantacji możemy dokonać sami. Taka forma zakupu daje możliwość upatrzenia sobie najładniejszego drzewka i spokojnego wyboru wśród choinek specjalnie przygotowanych na okres świąteczny lub przeznaczonych do wycięcia w ramach pielęgnacji lasu.

O czym warto pamiętać?

Warto sprawdzić, od kiedy i gdzie są sprzedawane choinki. Odbywa się to z reguły przy siedzibach nadleśnictw, leśnictw albo w szkółkach leśnych. Aby kupić choinkę, należy skontaktować się z najbliższym nadleśnictwem albo leśnictwem telefonicznie lub udać się do biura w terminie, w którym wyznaczone zostały godziny sprzedaży. Informacje znajdują się na stronach internetowych nadleśnictw.

Kilka tysięcy za kradzież choinki

Dzisiaj choinki są tak powszechnie dostępne, że kradzieże drzewek z lasów stanowią marginalny odsetek. Co nie znaczy, że nie mają miejsca. Drzewka wycinane z upraw leśnych to egzemplarze ok. 10-letnie, które potencjalnie mają rosnąć przez kilkadziesiąt, czy nawet sto kilkadziesiąt lat. Nie sposób ich zastąpić, dosadzając w miejsce wyciętych nowe. Przy tym, złodzieje na choinki wybierają drzewka najładniejsze, okazałe, nieuszkodzone, czyli właśnie te, które leśnicy chcieliby widzieć w przyszłości jako dorodne drzewa. Straż Leśna w ostatnich latach ujawnia kilkadziesiąt tego rodzaju przypadków w sezonie. Za nielegalnie wycięte drzewko grozi mandat w wysokości do 500 zł. Jednak gdy sprawa trafi do sądu, ten ma możliwość zasądzenia nie tylko kary grzywny do 5 tys. zł, ale także nawiązki wynoszącej podwójną wartość wyciętego drzewa lub drzew.

Pamiętaj!

Zakupione w nadleśnictwach drzewka nie uszczuplają zasobów leśnych, ponieważ pochodzą ze specjalnie w tym celu zakładanych przez leśników plantacji choinkowych.

Informacja prasowa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
test