W skali kraju średnio praktykowało 29,5% wiernych, co stanowi nieznaczny wzrost w porównaniu z rokiem 2021 (28,3%), gdy obowiązywały restrykcje związane z pandemią. Wzrost obecności na mszach odnotowano we wszystkich diecezjach, z wyjątkiem drohiczyńskiej, legnickiej, gdańskiej i świdnickiej.
Mimo corocznego wzrostu, dane te ukazują nadal znaczący spadek w porównaniu do ostatniego roku przed pandemią - w 2019 roku praktykowało 36,9% wiernych. Oznacza to, że w ciągu ostatnich trzech lat niemal co czwarty praktykujący zrezygnował z uczestnictwa w mszy.
Raport przedstawia również interesujące statystyki, takie jak znaczny spadek liczby alumnów diecezjalnych, co wskazuje na możliwość niedoboru księży w Polsce w niedalekiej przyszłości. W 2022 roku liczba alumnów diecezjalnych wyniosła 1726, co przekłada się na średnio 288 na każdy rok seminarium. W porównaniu do tego, liczba księży pracujących w parafiach w Polsce wynosi 20 729, zwykle od 25 do 65 roku życia (średnio 40 lat). To oznacza, że rocznie konieczne byłoby przyjęcie do kapłaństwa 518 mężczyzn, aby zrekompensować ubytek księży związany z przechodzeniem na emeryturę. Niemniej jednak, ta liczba jest niemal dwukrotnie większa niż możliwości seminariów. Bez zmiany tego trendu, za 40 lat co druga parafia w Polsce może pozostać bez stałego duszpasterza.
źródło informacji: Kartografia ekstremalna (fb)
Napisz komentarz
Komentarze