ŁZS – co musisz o nim wiedzieć?
Pytanie: | Odpowiedź: |
Jakie błędy pielęgnacyjne mogą zaostrzać objawy łojotokowego zapalenia skóry? | Warto unikać pewnych błędów pielęgnacyjnych, które chorzy często popełniają:
|
Dlaczego przy ŁZS pojawiają się strupy we włosach | Przy ŁZS grzyby drożdżopodobne malassezia furfur wnikają w warstwę rogową naskórka, przez co uwalniają substancje tworzące stan zapalny skóry. Dlatego właśnie lipofilne pasożyty nadmiernie namnożone, zapoczątkowują, charakterystyczne dla wyprysku łojotokowego, tego typu zmiany skórne. |
Łojotokowe zapalenie skóry – ogólna charakterystyka?
Zapalne ogniska przy ŁZS, wyglądają jak rumień o tłustej konsystencji, pokryty łuskami. Choroba często obserwowana jest u osób młodych oraz w okresie dojrzewania, ale też na jej rozwój szczególnie narażone są osoby z problemami odporności organizmu i chorobami autoimmunologicznymi.
ŁZS głowy charakteryzuje się nadmierną produkcją gruczołów łojowych, jednak nie zostało do końca odkryte, dlaczego tak się dzieje. Tworzące nasz mikrobiom malassezia furfur, pod wpływem tłustego łoju, zaczynają nadmiernie się rozmnażać, czyniąc szkody organizmowi. Są one w stanie przenosić się z głowy na inne górne, bogate w gruczoły łojowe części ciała.
Przeważnie powstanie ostatecznej postaci ŁZS i rozwoju malassezia furfur, poprzedza parę objawów, rokujących jej nadejście, a jest to: zapalenie mieszków włosowych z charakterystycznymi krostkami albo kilkoma krostami ropnymi i z rumieniem dookoła.
Pamiętać należy, że strupów nie wolno pod żadnym pozorem:
- zdrapywać,
- wyciskać,
samemu oczyszczać.
W przypadku pojawienia się niepokojących zmian, jak niegojący się strup na głowie, koniecznie należy udać się do dermatologa, który jako jedyny jest w stanie postawić prawdziwą diagnozę i zapisać odpowiednie leki, może też właściwie oczyścić ranę. W przypadku ŁZS dobrze sprawdzają się bogate w naturalne składniki aktywne dermokosmetyki, z przeznaczeniem do walki z tą dermatozą –mówi dr n. med. Igor Michajłowski, dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica
Na strupy we włosach oraz inne uciążliwe objawy ŁZS zastosuj zestaw Seborh
Szampon Seborh – w składzie znajdziesz: alantoinę, piroktonem olaminy i ichtiol, co sprawia, że produkt szybko zabija grzyby malassezia furfur, złuszcza, po czym usuwa martwy naskórek, łuski i sebum. Co też istotne niweluje uporczywe swędzenie.
Emulsja Seborh – ma w sobie: siarkę, kwas mlekowy oraz mocznik, więc świetnie normalizuje pracę gruczołów łojowych, zmiękcza skórę oraz ją wygładza. Lekka formuła produktu ułatwia odkażanie oraz łagodzenie ognisk zapalnych, zatem zlikwiduje nawet dziwny strup na głowie.
Płyn Seborh – znajdziesz w nim np.: ekstrakt z rozmarynu, glukonolakton, argininę, dlatego doskonale nawilża, goi ranki i regeneruje skórę, wspomaga mikrokrążenie, wzmacnia naczynia krwionośne.
Sprawdź więcej informacji na temat dermokosmetyków SEBORH – czytaj.
Jak stosować zestaw Seborh?
Szampon Seborh: Na zwilżone ciepłą wodą włosy nanieść i delikatnie wmasować szampon, aż do uzyskania piany. Pianę pozostawić na około 5 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą. Czynność powtórzyć.
Emulsja Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść emulsję na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Płyn Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść płyn na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Pielęgnacja przy ŁZS – co robić, żeby pozbyć się dokuczliwych objawów, takich jak strup na skórze głowy?
Skieruj swoje kroki w pierwszej kolejności do dermatologa, który po stwierdzeniu ŁZS rozpocznie odpowiednie leczenie, np. zapisze: leki doustne lub/i miejscowe, ewentualnie zleci stosowanie innych adekwatnych produktów bez recepty.
To również dobry moment, by zacząć też stosować profesjonalne dermokosmetyki z dobranymi składnikami aktywnymi, które pomogą Ci wprowadzić się na długo w stan remisji. Zwróć uwagę na zawartość w nich kwasów, ekstraktów i innych kluczowych dla Twojej skóry emolientów. Dzięki holistycznemu działaniu takich produktów zregenerujesz skórę, złuszczysz martwy naskórek oraz wyregulujesz pracę gruczołów łojowych.
Podsumowanie
Ta dermatoza, jeżeli nie jest właściwie leczona, będzie rozprzestrzeniać się na inne części ciała. Niegojące się strupy we włosach wymagają regularnych wizyt u dermatologa oraz odpowiedniej pielęgnacji. Szczególnie istotne jest to, że ŁZS głowy to choroba przewlekła i daje różne przykre objawy, które mogą się nasilać i przenosić na inne części ciała. Co też istotne choroba lubi powracać. Zatem regularnie stawiaj się na wizyty u dermatologa oraz zwróć uwagę na odpowiednią pielęgnację. Jeśli doceniasz kosmetyki Seborh, sprawdź inne kosmetyki w sklepie z kosmetykami VERDELOVE.